Kuchnia to sanktuarium, w którym jedynym ograniczeniem jest tylko Twoja wyobraźnia. Przy odrobinie wysiłku każdy może stworzyć przytulny kąt dla całej rodziny, a równocześnie prawdziwą oazę samotności – oczywiście na miarę XXI wieku. Jak to zrobić? Oto 10 pomysłów.
Nie trzeba być mistrzem gotowania, by w kuchni czuć się dobrze. Nawet, jeżeli zamierzasz tylko odgrzewać w niej obiadki dostarczone przez troskliwą mamusię, dobrze zorganizowana kuchnia to klucz do sukcesu. Co ciekawe, nie musisz być projektantem wnętrz, by zrobić to dobrze. Nie wierzysz? Sprawdź nasze porady.
Blat, że mucha nie siada
Blaty są niczym seksowna „mała czarna” – przykuwają uwagę, nadając kuchni nie tylko wyjątkowego stylu, ale i niezbędnej funkcjonalności. Nie warto oszczędzać na materiałach, bo solidny blat powinien wytrzymać przynajmniej do momentu, kiedy dzieciaki wyfruną z gniazda. Według nas najlepszym wyborem będą drewniane blaty. Są wyjątkowo uniwersalne i z łatwością można dopasować je do każdego stylu, np. rustykalnego (z litego buku, dębu lub iroko) czy nowoczesnego (z nierównym usłojeniem i sękami). Znajdź wspólny mianownik pomiędzy stylem a funkcjonalnością.
Porządek na błysk
Jeśli chcesz, by Twoja kuchnia zawsze prezentowała się z klasą, nie możesz zapominać o regularnych porządkach na błysk. Uwierz nam na słowo: Twoja podłoga, szafki czy blaty w każdej chwili mogą stać się obiektami westchnień znajomych, którzy nieoczekiwanie wpadną w odwiedziny. Kuchnia jak z reklamy? Nic trudnego – wyeliminuj bałagan, zadbaj o przestrzeń i niech środki czyszczące nadadzą połysku na miarę XXI wieku.
Centrum sortowania odpadów
Niezależnie od tego, jak bardzo „zieloni” jesteśmy, trzeba uczciwie przyznać: życie w zgodzie z ekologią może być trudne. Ale przecież odpowiednia segregacja odpadów jest banalnie prosta, pod warunkiem, że właściwie zorganizujesz centrum sortowania śmieci. Przy projektowaniu nowoczesnej kuchni warto wydzielić przestrzeń na kilka różnych pojemników na odpady. To najlepszy sposób, by stale przestrzegać zasad recyklingu.
Wyginaj śmiało ciało
O tym, jak ważnym elementem w kuchni jest bateria z giętkim kranem dowie się tylko ten, kto już miał możliwość korzystania z takiego udogodnienia. To niezwykle proste, ale jednocześnie bardzo praktyczne rozwiązanie. Dzięki baterii z giętkim kranem możemy lepiej zadbać o higienę w kuchni – błyskawicznie oczyścić zlew czy umyć garnki bezpośrednio tam, gdzie je trzymamy. Takie baterie polecane są szczególnie osobom, które w kuchni nie mają miejsca na duży zlew. Znacznie łatwiej wyciągnąć jest węża i nalać wody do garnka, niż gimnastykować się z jego wciśnięciem do zlewu.
Zapomnij o piecu kaflowym
Piece kaflowe to przeszłość. Owszem, wyglądają stylowo w babcinej chatce na skraju lasu, ale są mało efektywne i efektowne w nowoczesnej kuchni. A posiłki warto robić jak najszybciej i przy jak najmniejszym nakładzie energii. Do tego zadania nie ma drugiego, równie wykwalifikowanego specjalisty, co płyta indukcyjna. Idealną propozycją będzie choćby Amica IN. 6540ITB, czyli płyta indukcyjna o minimalistycznej stylistyce, podkreślanej czerwoną linią podświetlającą przednią krawędź. Warto przypomnieć, że poza ładnym wyglądem informuje ona o cieple resztkowym na płycie, gwarantując tym samym większe bezpieczeństwo.
Płyta indukcyjna to dziś konieczność, gdyż nie dość że zapewnia równomierne ogrzewanie potraw, to jeszcze pozwala zaoszczędzić do 60% energii elektrycznej.
Lodówka we francuskim stylu
Jeżeli masz dużą rodzinę, często zapraszasz do siebie znajomych lub po prostu lubisz zamawiać pizzę w rozmiarze XXL, to warto byś pomyślał nad kupnem lodówki z drzwiami francuskimi (otwierające się przeciwstawnie do siebie, jak okna). Według niezależnych badań, tego typu lodówki mogą mieć pojemność nawet 16% większą, niż tradycyjne modele – cieńsze ścianki dają ponad 0,1 m sz. dodatkowej przestrzeni, nie zmieniając przy tym wymiarów zewnętrznych, ani nie pogarszając pierwotnych parametrów wytrzymałości i jakości izolacji. Taki model ma w swojej ofercie także Amica. Lodówka FY408.3DFX nie należy co prawda do luksusowej serii Amica IN., ale za to stanowi jedną z najlepszych propozycji w swojej klasie.
Kuchnia przepełniona elektroniką
Kuchnia nowoczesna to taka, w której nie brakuje pomysłowych rozwiązań. I nie chodzi tu o to, aby za wszelką ceną gonić za technologicznymi nowinkami, ale potrafić z głową wybrać rozwiązania, które faktycznie są przydatne. Bezsensowym pomysłem jest kupowanie lodówki z wbudowanym telewizorem (albo gotowanie, albo oglądanie), ale już inwestycja w sprzęty, którymi można sterować z pokładu smartfona, jak najnowsza linia Amica IN. to strzał w dziesiątkę. Piekarnik Amica IN. 954 B pyro bez problemu można wyłączyć bez wstawania z kanapy lub odrywania się od ulubionego serialu. Czyż to nie przydatne?
Porzuć powściągliwość. Postaw na szkło
Kuchnia to Twój azyl. To Ty masz się czuć tu dobrze. A przy okazji wygodnie. Porzuć kajdany powściągliwości i nie kryj produktów spożywczych za topornymi, przytłaczającymi drzwiami szafy. Wpuść do wnętrza światło. Klasyczne, zabudowane drzwi szafek kuchennych zastąp przeszklonymi albo w ogóle z nich zrezygnuj. To nada Twojej kuchni specyficznego luzu i sprawi, że łatwiej będzie sięgnąć po to, co kryje się gdzieś w zakamarkach szafki.
Otwórz kuchnię na dom
Czasy, w których kuchnię oddzielano od reszty mieszkania za wszelką cenę, odchodzą w niepamięć. Zgodnie z nowoczesnym duchem architektury, dziś kuchnię po prostu trzeba otworzyć na dom. Przecież nie ma nic lepszego od wspólnego gotowania lub przygotowywania piernikowych ozdób na świąteczną choinkę. A takie doznania zapewni tylko ogólnodostępna kuchnia.
Otwórz kuchnię na światło
Okno w kuchni potrafi zrobić wiele dobrego. Nie dość, że powiększy ją optycznie, to na dodatek nada gotowaniu nowy wymiar. Poza tym, dzięki oknom w kuchni będziesz w stanie o wiele szybciej pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, bez konieczności uruchamiania okapu. Jeżeli dysponujesz na tyle dużą i ustawną kuchnią, by znaleźć w niej miejsce na okno, to zdecydowanie warto z takiej możliwości skorzystać. Nawet, jeżeli miałbyś poświęcić jeden segment szafek lub miejsce na kredową tablicę.
Kuchnia to nie sanktuarium, ale miejsce pracy domowej, więc musi być czysto, bezpiecznie i praktycznie.
Jak chcecie mieć sanktuarium, to jedźcie na pielgrzymkę do Łagiewnik.