>

Jaki piekarnik kupić? Na co zwracać uwagę?

Doradzamy, jaki piekarnik kupić, jakie funkcje są najważniejsze i na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu.

Piekarnik to jedno z najważniejszych urządzeń gospodarstwa domowego i podstawa dobrze urządzonej kuchni. Warto więc przyłożyć się do tego zakupu. Jaki piekarnik kupić?

Niestety, pośród ponad 2000 modeli piekarników do zabudowy dostępnych w sklepach łatwo się zgubić. Tymczasem wybór wcale nie musi być trudny – doradzimy, jak kupić piekarnik, żeby później tego nie żałować i zdradzimy najważniejsze cechy dobrego piekarnika.

Zobacz również nasze zestawienia polecanych produktów: ranking najlepszych piekarników parowych oraz TOP-10 najlepszych piekarników na polskim rynku.

Jaki piekarnik kupić: elektryczny czy gazowy?

Jeszcze kilka lat temu mogliśmy wybierać w dwóch typach podłączenia piekarników – na prąd lub gaz. To już historia. Aktualnie piekarników gazowych do zabudowy jest coraz mniej. W sprzedaży pozostało raptem kilka modeli, a część z nich to urządzenia z długim stażem rynkowym.

Piekarniki gazowe nie posiadają zaawansowanych funkcji i są słabo wyposażone, lecz mają jedną zaletę – są niedrogie i w niektórych przypadkach tanie w użytkowaniu (gaz w ryczałcie).

Mimo to, kupując piekarnik zdecydowanie lepiej wybrać model elektryczny. Jest wygodniejszy w obsłudze, bezpieczniejszy w użyciu i zazwyczaj wyposażony w szereg przydatnych funkcji, jak na przykład opcję podtrzymania temperatury czy termosondę.

Instalacja piekarnika w kuchni

Istnieją trzy możliwe miejsca zamontowania piekarnika: pod blatem, w słupku (tzw. kominie) i w szafce podwieszanej. Ostatnia opcja jest najmniej popularna z uwagi na głębokość szafek: to 30-50 cm, podczas gdy większość piekarników cechuje głębokość w okolicach 55-59 cm.

Piekarnik zamontowany w słupku / fot. Amica

Współczesne piekarniki oddają większość ciepła frontem, w kierunku kuchni, więc nie ma podziału na modele do zabudowy w słupku i na modele podblatowe. Każdy piekarnik możemy zamontować na oba sposoby. Warto natomiast pamiętać, że wybierając piekarnik bez pokręteł, z programatorem dotykowym, jego obsługa będzie wygodniejsza, gdy piekarnik mamy zamontowany wyżej. W wypadku, gdy piekarnik montujemy pod blatem, lepiej sprawdzają się tradycyjne pokrętła – zwłaszcza te podświetlane.

Gabaryty piekarników do zabudowy

Pod względem wymiarów zewnętrznych, piekarniki do zabudowy dzielimy na standardowe i kompaktowe. Urządzenia standardowe mają zazwyczaj identyczną wysokość i szerokość: ok. 59.5 cm, lecz różnią się minimalne głębokością (od 55 do 58,5 cm). Standardowa szafka ma wymiar 60x60x60 cm, więc jeśli nie prowadzimy przez tył rur czy kabli, każdy piekarnik powinien się zmieścić.

Warto zwrócić uwagę na to, że niektóre sklepy podają wymiary wewnętrzne bez frontu, np.: piekarniki polskiej firmy Amica mają głębokość całkowitą 57,5 cm, lecz jeśli nie liczymy frontu, to wymiar wewnętrzny wyniesie 55 cm. Na szczęście większość producentów udostępnia rysunki techniczne z dokładnym wymiarem urządzenia i szafki.

Piekarniki kompaktowe różnią się głównie wysokością, zamiast 59,5 cm, otrzymujemy ok. 46 cm. Rozwiązanie to sprawdza się w małych kuchniach lub gdy chcemy mieć urządzenia 2, lub 3 w 1. Głębokość i szerokość pozostają takie same jak w przypadku urządzeń standardowych.

Oczywiście występują piekarniki o wymiarach niestandardowych: np.: 90 cm szerokości, 120 cm wysokości (podwójny piekarnik) itp. lecz na naszym rynku są to produkty bardzo drogie i przez to niepopularne. Jeśli jesteś zainteresowany takimi urządzeniami, sprawdź ofertę firm: Miele, Smeg i Gagenau.

Pobór prądu i klasy energetyczne

Przykład karty energetycznej / fot. agdManiaK.pl

Na rynku występują tylko trzy klasy energetyczne piekarników do zabudowy: A, A+ i A++. Większość piekarników podłączana jest za pomocą wtyczki do gniazdka, a ich moc nie przekracza 3,5 kW (prąd jednofazowy).

Różnica między klasami są złudne – dwa piekarniki tego samego producenta, lecz z różną klasą energetyczną, będą miały tę samą moc znamionową. Modele A+ mają funkcję termoobiegu ECO – nastawa wyłączy się pod koniec pieczenia, a potrawa pozostanie w cieple resztkowym, więc tylko w tej funkcji można mówić o jakiejś oszczędności zużycia prądu.

Etykiety energetyczne podają 2 parametry – godzinne zużycie energii w trybie grzałki górnej i dolnej z termoobiegiem i bez termoobiegu (w kWh). 1 kWh kosztuje ok. 53 grosze – większość piekarników zużywa 0,85-0,99 kWh, czyli godzina pracy piekarnika kosztuje od 40 do 52 groszy. Jak widać, nie ma sensu zwracać uwagę na klasy energetyczne piekarników – różnic między klasami praktycznie nie ma.

Pojemność piekarników

Piekarniki kompaktowe mają pojemności od 35 do 50 litrów i różnią się wielkością komory pieczenia. Większość nowych modeli charakteryzuje się pojemnością ponad 40 litrów, a to już jest wielkość wystarczająca do przygotowania kurczaka, czy wsadzenia średniej wielkości brytfanny.

Piekarniki standardowe przechodzą aktualnie metamorfozę pod względem pojemności. Do niedawna większość piekarników miała max. 60 litrów pojemności. Aktualnie powstają urządzenia z pojemnością nawet 82 litrów (Beko, Candy). Najmniejsze piekarniki to 57-61 litrów. Takie modele w swojej ofercie ma jeszcze Electrolux. Większość piekarników posiada pojemność komory pieczenia w zakresie 71-80 litrów i są to wartości w zupełności wystarczające. Warto zwrócić uwagę, że największe pojemności osiągnięto na wysokość komory, odchudzając panel programatora – na szerokość nie wiele się zmieniło.

Rodzaje programatorów w piekarnikach

Wyróżnić można 4 podstawowe typy sterowników:

Programator tradycyjny z pokrętłami. Piekarnik posiada dwa pokrętła: jedno do wyboru nastawy piekarnika, drugie do ustawienia odpowiedniej temperatury. Większość piekarników z programatorem tego typu posiada jeszcze wyświetlacz pokazujący aktualną godzinę, pozwalający na ustawienie czasu działania piekarnika i opóźnienie startu.

Ten typ programatora jest bardzo wygodny i prosty w obsłudze. Dokładność termostatu przy ustawianiu temperatury to 10 stopni w przypadku tańszych piekarników lub 5 stopni w przypadku droższych, z elektronicznym ustawieniem temperatury na wyświetlaczu. Oferowany zakres temperatur to zazwyczaj 50-250 stopni, lecz zdarzają się urządzenia z zakresem 30-280 stopni (Amica, Gorenje), a nawet do 300 stopni (Electrolux/AEG). Przy wyborze piekarnika, warto zwrócić uwagę na to, czy pokrętła są chowane i na sposób naniesienia na pokrętła funkcji.

Spora część piekarników dostępnych na rynku ma funkcje nadrukowane na pokrętła lub front piekarnika – takie rozwiązanie jest nietrwałe i z czasem będzie się ścierać. Trwalszym rozwiązaniem jest wypalenie laserowe nadruków lub tłoczenie. Świetnie, gdy piekarnik posiada pokrętła podświetlane – nie dość, że ładnie to wygląda, to na dodatek mamy pewność, że nadruki nie będą się ścierały z czasem. Programatory tradycyjne z pokrętłami są najmniej awaryjne, a jeśli już trafi nam się awaria, to są tanie w serwisowaniu.

Podświetlane pokrętła X-Type / fot. Amica

Programator sensorowy (piktogramowy) – najprostsza wersja elektroniki, zazwyczaj z programami automatycznymi pokazywanymi jako: P1, P2, P3 itp. – numeracja programów wytłumaczona jest w instrukcji obsługi. Rozwiązanie mało wygodne, ale tanie. W takiej elektronice temperaturę ustawiamy z dokładnością do 5 stopni, zazwyczaj mamy sporo nastaw pieczenia (10-12).

Programator tekstowy – w tańszych wersjach posiadający dokładnie tę samą funkcjonalność, co programatory tradycyjne, lecz po prostu pozbawiony pokręteł. W droższych urządzeniach programatory posiadają zdefiniowane funkcje, jak program pizza, ciasta, stek itp. Częstym dodatkiem jest też termosonda – szpikulec wbijany z jednej strony w potrawę, a z drugiej wkładany w gniazdo w komorze piekarnika. Termosonda pozwala na ustawienie temperatury, jaką chcemy osiągnąć wewnątrz potrawy.

Programatory tekstowe mają zazwyczaj dokładność ustawiania temperatury nawet do 1 stopnia i szerszy zakres temperatur, a w droższych modelach nawet do 300 stopni. W sterownikach tego typu trzeba „przeklikać” się przez większość funkcji, aby znaleźć odpowiednią – są one mniej wygodne w użytkowaniu od pokręteł, lecz zdobywają coraz to większą popularność przez zalety wizualne. Awaryjność programatorów dotykowych także jest wyższa niż tradycyjnych.

Programator tekstowy Vison / fot. Electrolux

Programator obrazkowy – zabudowany wyświetlacz TFT, sterowany osobnymi sensorami lub dotykowo. Wyświetlacze posiadają rozmiary od 3 do nawet 7 cali i zazwyczaj mają wiele funkcji. Zakresy temperatur to 30-280, czasem nawet 300 stopni, dokładność ustawianej temperatury to nawet 1 stopnień.

Jeszcze kilka lat temu piekarniki z wbudowanym ekranem obrazkowym kosztowały kilka tysięcy złotych. Teraz piekarnik z kolorowym, 4-calowym wyświetlaczem, z 35 programami gotowymi, termosondą i zakresem temperatur 30-280 stopni, kosztuje ok. 1700 zł. W coraz to większej ilości modeli, programatory posiadają także funkcje Smart ze zdalnym sterowaniem, możliwość wgrywania własnych programów, czy choćby integrację z systemami Smart Home.

Programator obrazkowy Tv / fot. Amica

Sposób na łatwe czyszczenie piekarnika

Emalia łatwoczyszcząca – nowoczesne piekarniki posiadają emalię, którą znacznie łatwiej czyści się w porównaniu do starszych rozwiązań. Każdy producent ma własną nazwę dla swojej emalii, lecz w rzeczywistości jest to po prostu śliska powierzchnia, bez zagłębień. Jedynie Samsung wyróżnia się tu na plus, gdyż stosuje emalię ceramiczną, znaną z mikrofalówek – czyszczenie jej jest naprawdę proste.

Czyszczenie parowe – wlewamy ok. 0,2 litra wody, ustawiamy program samoczyszczenia, a para zmiękczy zabrudzenia – do nas należy jedynie przetarcie komory piekarnika ściereczką. Funkcja ta jest skuteczna, gdy zabrudzenia nie są przypalone. Dla poprawy skuteczności można dodać trochę octu.

Kataliza – szorstkie wkłady instalowane z boków i z tyłu piekarnika. Wkład katalityczny nagrzewa się prawie do 500 stopni i wypala brud, który na nim się znajduje. Skuteczna technologia – tam, gdzie mamy wkład. Większość wkładów jest wymienna, a ich koszt to 50-400 zł w zależności od firmy. Najlepiej rozwiązaną katalizę ma Bosch/Siemens w kilku modelach, gdyż nie stosuje wkładów, a oblewa boczne, tylną i górną ściankę emalią katalityczną – nam pozostaje do skrobania tylko dno komory.

Pyroliza (piroliza)– jedyna technologia w pełni skuteczna, lecz nie bez wad. Pyroliza wypala całą komorę pieczenia w ok. 500 stopniach, zostawiając jedynie popiół. Żeby nie było tak kolorowo, zazwyczaj do czyszczenia pyrolitycznego musimy usunąć z piekarnika blachy, prowadnice i drabinki. Jedynie Bosch i Siemens oferują kilka modeli, gdzie wszystki z wyjątkiem drabinki suszarniczej może pozostać w piekarniku na czas wypalania. Jeśli piekarnik był bardzo zabrudzony, możemy czuć spaleniznę w kuchni podczas czyszczenia – jest to normalne zjawisko. Piekarniki z tą funkcją muszą być lepiej wykonane od zwykłych urządzeń. Posiadają lepszą izolację, uszczelkę żaroodporną, obudowa drzwi w niektórych firmach jest z metalu, a w samych drzwiach są zazwyczaj cztery szyby, zamiast dwóch lub trzech. Czyszczenie pyrolityczne poleca się osobom piekącym duże ilości mięsa i faktycznie mających problemy z czyszczeniem piekarnika. Warto pamiętać, że zgodnie z warunkami gwarancji, większość producentów zaleca używanie pyrolizy NIE częściej niż 1 raz w miesiącu. Piekarników z pyrolizą nie powinno stawiać się obok lodówek.

Design piekarników do zabudowy

Mamy teraz modę na nowoczesny wygląd urządzeń i mebli kuchennych. Dominują kolory: czarny, srebrny (inox) i biały. W czerni i srebrnym kolorze mamy największy wybór piekarników. Każdy producent posiada przynajmniej trzy różne linie produktowe oferujące urządzenia w tych kolorach.

Przykład piekarnika w beżowym kolorze / fot. Electrolux

Piekarniki w pozostały kolorach (beżowy, grafitowy, kremowy) są oferowane przez niewielu producentów, a ich popularność jest niska. Przykładowo, pełnej oferty AGD w kolorze beżowym nie posiada nikt – Amica zrezygnowała z tego koloru, a Whirlpool ma jedynie piekarnik, mikrofalówkę i płytę, z czego dwa pierwsze sprzęty tylko w starej serii ,,6 zmysł”. Beko i Electrolux posiadają płytę indukcyjną, okap i piekarnik.

Sprzęt w stylu retro nie jest popularny, lecz tu każdy producent posiada przynajmniej jeden piekarnik tego typu w kolorze kremowym i jeden antracytowy (czarny). W produkcji sprzętu retro specjalizuje się firma Smeg, lecz jest to producent zaliczany do segmentu premium, więc na niskie ceny nie ma co liczyć. Jeśli nie chcemy wydać min. 5000 zł na każde urządzenie do kuchni, a podoba nam się sprzęt retro, warto zobaczyć ofertę firmy Gorenje – serię sprzętu do zabudowy Classico i lodówki serii Retro.

Jaki piekarnik kupić: najważniejsze funkcje

Najtańsze urządzenia posiadają trzy nastawy (grzałkę górną, grzałkę dolną i obie naraz), jednak większość urządzeń wyposażonych jest w osiem lub dziesięć nastaw piekarnika. Jedynie w droższych urządzeniach można spotkać 11-14 funkcji.

Nastawy piekarnika na pokrętle chowanym Amica Fusion / fot. Amica

Różnica w ilości nastaw wynika z zastosowania termoobiegu. Piekarnik posiadający dziesięć nastaw, poza grzałkami i grillem ma „wiatrak” za tylną ścianką, który zapewnia równomierne rozprowadzenie temperatury w komorze urządzenia. Przy wyborze piekarnika warto zwrócić uwagę, czy urządzenie ma możliwość ustawienie samej grzałki dolnej, bez udziału grzałki górnej. Wiele tańszych urządzeń nie posiada takiego rozdzielnia.

Poza tradycyjnymi nastawami piekarnika producenci wyposażają swoje urządzenia w programy tematyczne, posiadające założoną temperaturę i czas grzania do potrawy. Najlepszym przykładem jest program „pizza” – konkretna temperatura piekarnika + określony czas działania.

Programy gotowe znajdziemy zazwyczaj w programatorach dotykowych, więc jeśli zależy nam na prostocie użytkowania, to o tej funkcji możemy zapomnieć. W urządzeniach do 1800 zł otrzymujemy zazwyczaj 12-16 programów automatycznych. W tej kategorii wyróżniają się 4 marki: Amica, Samsung, Electorlux i Whirlpool.  Producenci oferują w niektórych modelach blisko 100 programów automatycznych, a prawdziwym rekordzistom jest Electrolux z 225 programami w swoich droższych piekarnikach. Dzięki funkcjom SMART, w najlepszych piekarnikach, możemy wgrywać własne programy i przepisy – świetne rozszerzenie funkcjonalności.

Jeśli decydujemy się na piekarnik z programami gotowymi, warto wybrać urządzenie z termosondą – wiele programów świetnie współdziała z wbijanym szpikulcem, pokazującym temperaturę z wnętrza potrawy.

Programowanie czasowe to funkcja obecna w praktycznie każdym piekarniku, dzięki której możemy opóźnić start urządzenia, zazwyczaj do 24h. Ta sama funkcja służy też do ustawienia czasu pracy piekarnika.

Wybór temperatury – standardowym zakresem jest 50-250 stopni, lecz coraz więcej urządzeń posiada szerszy zakres temperatur, nawet 30-315 stopni. Najniższy poziom temperatur świetnie sprawdza się do wolnego pieczenia (Slow Cooking), dzięki któremu, potrawa nie traci wartości odżywczych i witamin. Najwyższy zakres temperatur służy do wypiekania pizzy i pieczywa. Ceny piekarników z szeroki zakresem temperatur zaczynają się od 1400 zł i są to głównie urządzenia Samsung i Amica.

Rozmrażanie – funkcja obecna w większości urządzeń, pozwala szybko rozmrozić potrawę, bez zbędnego oczekiwania.

Pieczenie parowe – nowoczesne piekarniki do zabudowy mogą posiadać generator pary, który wpuszcza gorącą parę do komory piekarnika. Urządzenia z parą nie należą do najtańszych – ceny zaczynają się od 2000 zł, a sensowne modele potrafią kosztować nawet 4-5 tys. zł. Specjalistą w tej dziedzinie jest firma Electrolux i jej marka AEG, choć ostatnio prawie każdy producent pokazał kilka nowości parowych.

Jeśli jesteś zainteresowany takim urządzeniem, sprawdź koniecznie nasz poradnik, jaki piekarnik parowy warto kupić oraz zerknij na aktualny TOP-10 piekarników parowych.

Wyposażenie dodatkowe

fot. Amica

Brytfanna – częste wyposażenie piekarników parowych, wartość takiego akcesorium to nierzadko ponad 200 zł.

Kamień do pizzy – urządzeń z kamieniem do pizzy jest jak na lekarstwo. Tylko kilka firm na rynku oferuje takie akcesorium i zazwyczaj jest one dostępne tylko w urządzeniach z bardzo szerokim zakresem temperatur. Tego typu piekarniki znajdziemy w firmie Beko (seria PizzaPro).

Szklana taca – akcesorium bardzo rzadko dodawane do piekarników, zastępujące jedną z blach. Na szklanej tacy świetnie piecze się ryby i potrawy mięsne. Wartość takiego akcesorium to min. 150 zł i wielu producentów oferuje ją jako akcesorium do zakupu w serwisie lub w sklepie internetowym marki.

Prowadnice – drabinkowe lub teleskopowe. Większość piekarników posiada prowadnice drabinkowe w miejsce tłoczeń. Piekarniki kosztujące więcej niż 1000 zł wyposażane są już w prowadnice teleskopowe – zazwyczaj jest to jedna para prowadnic teleskopowych z wyjątkiem firmy Gorenje – ten producent oferuje większość urządzeń z 2 parami prowadnic już od 1100 zł i a nawet 3 od 1400 zł. Prowadnice teleskopowe są wygodne, pozwalają na wysunięcie blachy, bez obaw o jej wypadnięcie z drabinek. Przy wyborze piekarnika z prowadnicami teleskopowymi, warto zwrócić uwagę na sposób montażu prowadnic i możliwości przeniesienia ich na inny poziom – większość firm nie pozwala na zmianę pozycji prowadnicy (góra/dół), a samo zdejmowanie prowadnic np. do czyszczenia, nie należy do łatwych czynności. Najlepiej rozwiązany sposób montażu prowadnic mają piekarniki Amica i Electrolux.

Rożen obrotowy – funkcja coraz rzadziej spotykana i dostępna dosłownie pojedynczych urządzeniach. Rożen najlepiej sprawdza się w opiekaniu mięs wraz z nastawą grzałki górnej i grilla. Ceny piekarników z rożnem obrotowym startują od 1100 zł. Wybierając piekarnik z rożnem, warto pamiętać o funkcjach wspomagających czyszczenie urządzenia.

Termosonda / fot. materiały prasowe

Termosonda – szpikulec wbijany w potrawę, informujący o temperaturze z wnętrza. Świetnie współdziała z programami gotowymi (np.: pieczeń, stek, itp.). Piekarniki wyposażone w to akcesorium znajdziemy w cenie od 1700 zł u kilku producentów: największy wybór mamy w Electroluxie i AEG, a pojedyncze modele znajdziemy też w markach Bosch, Siemens, Samsung, Beko, Amica i Gorenje.

Co daje marka, czyli jaki piekarnik kupić?

Amica to firma z największą ofertą piekarników na naszym rynku. Oferują aż 7 linii wzorniczych i ponad 140 modeli. W urządzeniach za około 1100 zł otrzymujemy: 1 prowadnice teleskopową, szybki nagrzew, podświetlane i chowane pokrętła, dużą komorę 77 litrów z 7 poziomami pieczenia (6 na drabinkach i 1 na prowadnicy). W cenie od 2000 zł firma oferuje modele z programatorem obrazkowym Tv i zestawem programów automatycznych. W najdroższych urządzeniach tego producenta upakowano możliwość pieczenia z parą, a także gotowania. Już od 1600 zł znajdziesz modele z WiFi i możliwością zdalnego sterowania, wgrywani własnych programów i pieczeniem wieloetapowym. Amica to polski producent oferujący sprzęt w korzystnych cenach.

Bosch/Siemens to niemiecki koncern specjalizujący się w droższych urządzeniach. Od 3500 zł znajdziemy piekarniki do zabudowy posiadające funkcję mikrofali. W firmie Bosch najciekawiej wyglądają piekarniki serii 8 z okrągłym wyświetlaczem i pierścieniem sterującym. Świetny design, dobra jakość wykonania i wiele użytecznych funkcji – niestety ma to też swoją cenę. Dobry piekarnik tego producenta, produkcji niemieckiej kosztuje min. 2000 zł.

Beko – turecki gigant, będący liderem cenowym. Beko oferuje piekarniki w świetnych cenach z dobrym wyposażeniem. Większość modeli tej firmy posiada delikatnie domykające się drzwi i 1 prowadnicę teleskopową. Głównym wyróżnikiem piekarników tej firmy są pojemności komór pieczenia – 72, 80, a nawet 82 litry. Jeśli zależy ci na komorze, do której zmieścisz nawet indyka – Beko ma dla Ciebie kilka ciekawych modeli do wyboru. Do tego Beko skopiowało rozwiązanie Samsunga z podzieloną komorą pieczenia na 2 części i oferuje je w znacznie bardziej atrakcyjnych cenach.

Candy to włoski producent, który skupia się na produkcji urządzeń z komunikacją Wifi/NFC. Ostatnio zaprezentowali piekarnik z 19-calowym wyświetlaczem w drzwiach!

Electrolux/AEG – lider wśród producentów piekarników parowych, ze Szwecji. Duży wybór urządzeń w każdej półce cenowej – zależy Ci na pieczeniu parowym – sprawdź ofertę tej firmy. Piekarniki Electroluxa zazwyczaj posiadają 1 prowadnicę teleskopową, droższe modele wyposażone są w termosondę i czyszczenie pyrolityczne. Świetne modele znajdziemy już w cenie 1700 zł.

Gorenje – słoweński producent urządzeń designerskich. Serie Starck, Ora Ito, czy Simplicity są oryginalne i nie przypominają urządzeń konkurencji. Gorenje znane jest z urządzeń w stylu retro. Znasz markę Smeg? Gorenje to jedyna tańsza firna oferująca szeroką gamę urządzeń retro podobnych do sprzętu Smega. Ostatnim hitem była lodówka Gorenje Retro Special Edition inspirowana kultowym vanem Volkswagena.

Samsung – koreański gigant na polskim rynku AGD pojawił się całkiem niedawno. Samsung skupił się na piekarnikach z przedzieloną komorą piekarnika, za pomocą blachy – takim sposobem powstał Dual Cook – technologia pozwalająca na jednoczesne pieczenie 2 potraw. Ostatnią nowością było rozwinięcie tej technologii o dzielone drzwi piekarnika – możemy otworzyć samą górną komorę, bez otwierania dolnej. Kolejnym wyróżnikiem Samsunga jest świetny minimalistyczny design. Urządzenia Samsunga nie należą do tanich – żeby zakupić przeciętnie wyposażony piekarnik, trzeba szykować się na wydatek ponad 2000 zł.

Whirlpool/Indesit/Hotpoint-Ariston – koncern z USA, który wykupił wielu producentów z Włoch i Niemiec. Piekarniki tego producenta wyróżniają się dobrym stosunkiem ceny do wyposażenia. W cenie ok. 1500 zł można kupić świetnie wyglądający piekarnik z programami automatycznymi (zwanymi 6 zmysłem). Większość piekarników steruje się za pomocą jednego pokrętła – rozwiązane jest intuicyjne i wygodne, lub całkowicie dotykowo w nowej linii W Collection.

To również warto przeczytać!

Mam nadzieję, że pomogłem wybrać dobry piekarnik. Zachęcam również do lektury innych wpisów na serwisach grupy techManiaK.pl.

Lubisz gotować i potrzebny Ci porządny robot do kuchni? Mamy dla Ciebie poradnik, w którym podpowiadamy, na co zwracać uwagę kupując robota kuchennego, a w innym artykule podsuwamy TOP-10 polecanych robotów do kuchni (na każdą kieszeń).

Przygotowaliśmy również przydatne poradniki dla tych, którzy właśnie urządzają kuchnię i kupują płytę lub kuchenkę. Doradzamy m.in., czy warto kupić płytę indukcyjnąjaka powinna być dobra płyta ceramiczna i na co zwrócić uwagę kupując płytę gazową, a także czy warto dzisiaj kupić kuchenkę wolnostojącą.

Warto również zerknąć na maniaKalny poradnik, na co zwracać uwagę kupując kuchenkę mikrofalową oraz maniaKalny ranking kuchenek mikrofalowych.

Na deser mamy poradnik, w którym wskazujemy, na co zwracać uwagę kupując okap i podsuwamy sprawdzone propozycje w maniaKalnym TOP-10 najlepszych okapów na polskim rynku.

Jeśli natomiast potrzebujesz sprawdzonej lodówki, szczególnie polecamy lekturę poradnika, na co zwracać uwagę kupując lodówkę oraz zestawienia TOP-10 najlepszych lodówek na polskim rynku.

fot. vik173, Fotolia.com

Szukasz dobrej pralki? Koniecznie przeczytaj nasz poradnik, na co zwracać uwagę kupując pralkę. Jeśli szukasz sprawdzonego, polecanego modelu, zerknij na nasz TOP-10 pralek, albo na zestawienie najlepszych pralek do 1500 zł.

Mamy również bardzo konkretny poradnik dotyczący najciekawszych pralek ładowanych od góry, jak również zestawienie najlepszych suszarek do ubrań (na każdą kieszeń).

Dla tych, którzy nie lubią zmywać naczyń mamy trzy konkretne poradniki – w pierwszym radzimy, na co zwracać uwagę kupując zmywarkę, a w maniaKalnym TOP-10 polecanych zmywarek oraz TOP-10 najlepszych zmywarek 45 cm wskazujemy konkretne modele, którymi warto się zainteresować.

Szukając dobrego odkurzacza koniecznie przeczytaj nasz poradnik, jak kupić odkurzacz i nie stracić. Warto również zapoznać się z wpisem o filtrach HEPAporównaniem odkurzaczy pionowych i tradycyjnych, jak również maniaKalnym zestawieniem TOP-10 odkurzaczy na polskim rynku.

Jeśli szukasz robota sprzątającego, warto zerknąć na nasz poradnik, jaki odkurzacz automatyczny wybrać, żeby nie żałować, oraz na TOP-10 najlepszych robotów sprzątających.

Nie zapomnieliśmy w końcu o fanach RTV. Jeśli szukasz dobrego telewizora koniecznie zerknij na nasz TOP-10 telewizorów lub przegląd dobrych i niedrogich telewizorów 4K UHD. Mamy również poradnik, jaki telewizor wybrać dla gracza.

To oczywiście nie wszystko. Mamy również szereg innych poradników, w których doradzamy m.in. jaki oczyszczacz powietrza warto kupićo czym pamiętać kupując stację pary czy jak dobrze wybrać żelazko.

Wszystkie artykuły znajdziesz w sekcji polecanych wpisów na techManiaK.pl.

Krzysztof Kulikowski

Komentarze

  • Zastawiam się nad zakupem piekarnika, A dokładnie pomiędzy tymi modelami Amica EB81064BA+ Integra lub Piekarnik AMICA EB8562B Integra, czy warto wybrać ten droższy model z dotykowym wyświetlaczem i wbudowanymi programami, korzystacie może ze wbudowanych programów, jakie są jeszcze różnice pomiędzy tymi modelami ?

    • Różnice to: większy zakres temperatur 30-280 stopni (zamiast 50-250), podwójne oświetlenie, termosonda, szklana taca zamiast głębokiej blachy i oczywiście programator z 4 calowym wyświetlaczem i programami automatycznymi. Osobiście raczej brałbym ten tańszy. Większość dodatków w eb81064ba to bajery, których i tak się nie używa na codzień, a same pokrętła są trwalsze i szybsze w obsłudze. Programów automatycznych i tak nie używałbym - mam sprawdzone przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenie - żaden producent nie zaprogramuje piekarnika tak żeby smakowało jak u mamy - no chyba, że zatrudniliby moją mamę ;)

      • Dziękuje za opinie, w takim razie, jaki piekarnik mogę kupić w kwocie do 1500 zł, ewentualnie czy jest sens dopłacania do lepszego modelu lub innej marki ?
        Czy Amica w tej kwocie to najlepszy wybór, jak sprawuje się rożen obrotowy, a także jaki jest najlepszy system czyszczenia w piekarnikach ?

        • Rożen działa bezproblemowo. Najkorzystniej działa para, a najskuteczniej pyroliza (w poradniku jest to opisane). Do 1500 zł Amica wypada najkorzystniej - ma Pan do wyboru kilkadziesiąt modeli, a model przytoczony przez Pana to jeden z najpopularniejszych na rynku.

  • Panie Krzysztofie, mam pytanie ale trochę off topic. Szukam aktualnego tematu odnośnie płyt indukcyjnych. Czy posiada Pan jakieś doświadczenie/sugestie które płyty są warte uwagi a które raczej omijać? Cena maks do 1500 tys.
    Pozdrawiam

      • Odradzam Samsunga, Candy i Beko. Bosch/Siemens ma dobre plyty, ale z 1 slajderem. Moc pod siłę to 7,2 do 7,4 kW - nie mniej.

        • Panie Krzysztofie, zastanawiam się nad poniższymi trzema płytami indukcyjnymi, proszę o pomoc w naprowadzeniu na sensowny model:
          Electrolux Slim-fit EIT61443B
          Electrolux EHI6540FHK
          Bosch PIE631FB1E
          Z tego co wyczytałem to Electroluxy mają tendencję do rysowania się. Czy to "przypadłość" płyt tej marki czy po prostu trzeba się z tym liczyć?

        • Bardzo dziękuję za informację, to już trochę zawęzi moje poszukiwania chodź i tak wybór jest baardzo duży. Samej Amici są 4 modele :)

      • Warto brać płyty z 4 sterownikami: Whirlpool, Electrolux - wszystkie modele ze sterowaniem slajderowym, Amica - modele z symbolem "S4" w nazwie.

  • Witam,
    Szukając odpowiedniego piekarnika, moją uwagę zwrócił model Amica EB81064BA+ Integra ( chłodzenie obudowy, bajery typu różen i termosonda),lecz czytając Pana artykuł zaczęłam obawiać się o awaryjność panelu dotykowego. Pozostałe modele Amiki nie mają chłodzenia obudowy... Czy ewentualnie może Pan coś doradzić?

    • Praktycznie wszystkie modele Amica z serii IN i Integra posiadają chłodzoną obudowę - nie wiem skąd czerpiesz takie informacje, że tylko 1 model to ma... Elektronika w tych modelach jest funkcjonalna i prosta, produkowana od prawie 10 lat, więc w sieci jest sporo informacji na jej temat. Czasem potrafi się zaciąć, ale zdarza się to bardzo rzadko. Z tego modelu na pewno będziesz zadowolony/a.

  • Co powiecie na piekarnik z systemem Dual Cook firmy Samsung. O taki: https://www.kupino.pl/gazetka/media-markt-gazetka-samsung/strona-2. Cena chyba całkiem przystępna, ale zastanawia mnie czy to w ogóle działa. Reklamują cuda wianki, że aromaty potraw się nie mieszają itp., ale czy ktoś z Was ma i może mi coś na ten temat powiedzieć? Nie chciałabym kupić drogiego piekarnika, który będzie działał jak pół ceny tańszy. Z góry dzięki za wszelkie uwagi.

    • Wystarczy pójść do sklepu i zobaczyć jak kiepsko jest ten piekarnik wykonany, jak skomplikowane są pod względem budowy drzwi - umycie szyb wewnętrznych wymaga odkręcenia wielu śrub. Na dodatek w większości modeli nie ma podświetlenia sensorów - ciężko coś zobaczyć na tym panelu. A co do dual cooka to sprawdzi Pani dlaczego nikt poza nimi i ich papugami z Beko nie robi czegoś takiego... żadna duża firma jak Bosch, Siemens, Electrolux, Whirlpool - nikt nie robi tego typu piekarników z wiadomych powodów - to nie ma sensu w tak małych komorach, bez prawdziwego dzielenia i uszczelnienia. Jedyną zaletą jest ich wygląd - są naprawdę ładne.

  • Witam! Poszukuję piekarnika do zabudowy, ale obecnie jest tyle modeli na rynku, że ciężko ogarnąć :(. Mam budżet ok. 1500zł (gdyby było coś fajnego za 1600 - rozważę). Zależy mi na zimnej szybie, blokadzie przycisków i najlepiej drzwiczek również. Mam małe dzieciątko i nie chcę pozwolić sobie na tragedię w domu ;). Dodatkowo fajnie, gdyby piekarnik miał grzanie od dołu. O oczywistości, jak termoobieg nie piszę, liczę, że w tej cenie ma tą funkcję już każdy z nich. Co by mi Pan zaproponował? Przejrzałam już dziesiątki piekarników i jedyne, co wiem, to, że mam mętlik w głowie.

    • Witam stoję przed zakupem piekarnika a kopletnie nie mam pojęcia na co zwrócić uwagę. Wiem tyle że ma być czarny i w kwocie do 1500 zl. Pomocy ?

      • Do 1500 zł masz wiele fajnych modeli z pokrętłami z firm Gorenje, Amica i kilka podstawowych piekarników z elektroniką z firm: Beko, Whirlpool. W Gorenje fajnie wypadają modele z serii Simplicity (BO75SY2B), w Amice serie IN i Integra (EB521BA+IN, EB8562B, EB422VB IN), w Beko model BIM24400BCS, a w Whirlpoolu model AKZ96230NB. Pod względem funkcjonalności i jakości najlepiej wypadają te 2 pierwsze firmy - mniej elektroniki - podziałają dłużej, a jak coś się zepsuje to kosztuje grosze.

    • Może jeszcze dodam, że mam zagwozdkę między Amicą i Beko. Właściwie chyba tylko te dwie marki wchodzą w grę. Lubię też różne udogodnienia, więc jeśli będzie więcej funkcji za rozsądną cenę - nie wzgardzę. Nie chcę, by był zbyt mały, więc chyba te 65l to minimum, cichy domyk. Ważne, żeby był solidny, nie chcę za chwilę go reklamować. Fajnie, by podświetlenie było bez przerwy, nie chcę podchodzić do piekarnika, by sprawdzić, jak wygląda potrawa. Może jest mi Pan w stanie polecić coś dla mnie :D Czy tylko seria probaby z Amica'i wchodzi w grę? Czy może jeszcze są jakieś piekarniki warte uwagi..

      • Jeśli chcesz piekarnik z delikatnym domykiem to Bosch i Amica - w tych firmach działa on idealnie. W Beko delikatny domyk to niefajny żart, działa tylko gdy sama delikatnie domkniesz piekarnik.... W Boschu polecam serię 8, a w Amice całą serię IN i poszczególne modele z serii Integra mające w nazwię wyraz "Soft".

        • Czy te modele mają cichy domyk?:
          1. Amica ED37619B X-Type
          2. Amica ED37618B X-Type Steam
          3. Amica ED47639BA+ X-Type Steam
          4. Amica ED47638BA+ X-Type Steam
          5. Amica ED47637BA+ X-Type Steam
          Jeśli nie to czy drzwiczki mocno "walą" i czy da się z tym żyć?

          • 3-5 mają delikatny domyk, a 1 i 2 nie. Drzwi nie walą tak jak w Boschu, Samsungu, czy Siemensie.

      • Dokładnie tak jak Pani pisze, wszystkie wymagania spelnia seria Probaby z firmy Amica. W tej serii każdy model będzie ok. W Beko będziemy mieć ten wyłącznik oświetlenia.

  • Witam, proszęo opinie na temat piekarnika amica EB511BA+IN pyroliza. Zastanawiam się nad zakupem. Biorę również pod uwagę Samsunga NV66M3531BB. Sporo piekę i gotuje. Pozdrawiam

    • To są urzadzeurz zupełnie innej klasy. Ten Samsung jest przedstawicielem najnizszej serii tego producenta, a Amica najwysznaj. Amica jest lepiej wykonana, ma delikatny domyk, szerszy zakres temperatur, pyrolizę, drabinki, a ten Samsung ma wytloczenia, wolno się nagrzewa, front to emaliowana blacha i na dodatek nie posiada delikatnego domyku... Amica wypala się w 500 stopniach - fajna funkcja.

  • witam.
    A ja szukam taniego piekarnika do zabudowy ( miałem mastercooka mf-830x - niestety nie ma już części do niego - np dolnej grzałki ) z termoobiegiem, sygnałem że sie nagrzał , szybkim nagrzewem . co Pani poleca? beko? amica? samsung ?

    • Większość piekarników sygnalizuje diodą osiągnięcie temperatury - nie "pikają". Jeśli chcemy piekarnik, który powie nam kiedy się nagrzeje do zadanej temperatury i będzie pikać, to trzeba zakupić coś z programatorem tekstowym, a najlepiej obrazkowym: Amica EB81064BA+ Integra (występuje jeszcze w bieli i inoxie), piekarniki 8 serii Boscha z 3 wyświetlaczami, Electrolux powyżej 1900 zł.

  • Widzę, że Amica jest (przynajmniej na tym forum) niekwestionowanym liderem średniej półki. Z innych miejsc wyczytałem, że spotykano się u nich z kilkoma wadami: niedoróbkami technicznymi, odklejanymi listwami i długim czasem początkowego wypalania.

    Mimo to zastanawiamy się nad serią Intergra, między EB8552, a EB8562 SOFT. Z tego co czytam, to pierwszy z modeli ma przewagę: zarówno termoobieg jak i funkcję katalizy. Czy Amica posiada w podobnej cenie jakies inne, godne rozważenia modele?

    Dziękuję za opinię i serdecznie pozdrawiam

    • Dodatkowe pytanie: Czy piekarniki z funkcją katalizy po pozbyciu się wkładu będą funkcjonowaly jak normalne? Tzn będzie mozna w nich czyścić scianki parowo i za pomocą detegrntow?

      • Czytanie opinii "użytkowników" w sieci ma nie wiele sensu... połowa z nich to hejt konkurencji, a druga połowa to psalmy pochwalne producenta... Amica kiedyś miała problemy z pękającym szkłem - problem dawno rozwiązany. Nigdy nie słyszałem o odklejających się listwach - problem ten dotyczy głównie Boscha/Siemensa. Wypalanie każdego piekarnika wygląda tak samo. Co do modeli EB8552 i EB8562 Soft to różnice są tylko w kwestii samoczyszczenia i delikatnego domyku. 1 model posiada katalizę, a drugi czyszczenie parowe. 2 model dodatkowo ma cichy domyk drzwi.Oba posiadają te same funkcje, w tym termoobieg. W kwestii katalizy, nie powinno używać się piekarnika bez wkładu katalicznego (same wkłady są tanie, więc można dokupić jest za grosze).

        • A ja właśnie dziś oddałem, po odpakowaniu, model Amica EB533BA+ IN Steam. Z wyglądu fajny i chyba dobru, ale drzwi NIE DAŁO SIĘ wyrównać tak, żeby pozioma szpara między górną krawędzią drzwi, a dolną krawędzią panelu z ekranem/programatorem była taka sama po lewej i po prawej. Po dokładnych oględzinach stwierdziłem, że panel z programatorem został krzywo przykręcony. Mogłem przewiercić otwory od tyłu i ustawić go prosto, ale chyba nie o to chodzi, żebym wiercił rozkręcał i skręcał sprzęt, który właśnie został kupiony za 2,5 tysiąca złotych. Nie wiem czy ten egzemplarz był taki czy Amica tak "krzywo", niedbale składa sprzęt> być może kupię jeszcze raz ten sam model, tylko w innym sklepie, czy po prostu kupię inny.

          • Niestety zawinił czynnik ludzki... Do czasu pełnej automatyzacji produkcji i kontroli jakości, średnio 7% sprzętu AGD wychodzi z fabryk z jakimiś niedociągnięciami. Radzę wymienić na inną sztukę i powinno być ok. Sam piekarnik jest ok, choć osobiście dokupiłbym do niego przynajmniej 1 komplet prowadnic teleskopowych. Warto też pamiętać, że w przypadku mniejszych niedociągnięć, każdy zawias piekarnika można podnieść lub obniżyć śrubą pod zawiasem - choć faktycznie niweluje to tylko niewielkie niedociągnięcia.

          • Panie Krzysztofie, jednak decydujemy się na serie 4763.. i teraz pytanie, może Pan mógłby pomóc, czym się różnią wymienione modele: ED47639BA; ED47638BA; ED47637BA, na stronie Amici w porównaniu różnic nic się nie wyświetla. Biuro obsługi póki co milczy w tym temacie.

            i pytanie off topic, jakie jest Pana zdanie o lodówce lg GBB60MCFFS, żona straszenie się „uwzięła” na ten model i chce go do nowej kuchni :)

            Pozdrawiam

  • Witam, w modelu EB7542 Pyro max. temperatura pieczenia to 250stopni, jak Pan sądzi czy jest to wystarczające? Proszę również o opinię jak ocenia Pan piekarniki Amica (jeśli chodzi o awaryjność oraz wykonanie) na tle innych marek.

    • Do normalnych zastosować 250 stopni jest ok. Jedynie dla miłośników pieczenia pizzy będzie słabo. Jeśli chodzi o Amicę to polecam serie Integra (najlepszy stosunek cena/jakość) i serię IN - świetny design. Jeśli chodzi o modele to EB7542 Pyro Integra, EB853BA+ IN PYROLIZA - najciekawsze modele tego producenta z pyrolizą. W kwestii porównania do innych marek to uważam, że Amica jest pozycjonowana powyżej Whirlpoola, Candy, Gorenje, Samsunga, lecz na równi z Electroluxem, Boschem, czy Beko.

    • 250 stopni to standard, więc do większości zastosowań będzie wystarczające. Jeśli jesteś fanem pieczenia pizzy to raczej poszukałbym modeli z wyższą max temperaturą (300-320 stopni) + kamień do pizzy. Amica piekarniki produkuje u siebie, więc ich jakość jest po prostu dobra. Pod względem bezawaryjności są w czołówce producentów AGD, lecz teraz i tak te wszystkie sprzęty są na max 5-7 lat.

Najnowsze artykuły

Kup AGD marki LG i zgarnij do 2000 zł do drogerii Douglas

Wróciła fajna promocja z voucherami do drogerii Douglas od LG. Tym razem zgarnąć można nawet…

16 godzin temu

Kup lodówkę do zabudowy i zgarnij prezenty o wartości 1798 zł!

Electrolux wystartował z nową akcją promocyjną na lodówki do zabudowy. Zgarnąć można prezenty, których łączna…

2 dni temu

Pralki Candy ProWash 700 już w sklepach. Świetna oferta promocyjna na start

W Media Expert debiutują pralki z najnowszej linii Candy ProWash 700. Ta ciekawa seria obiecuje…

3 dni temu

Genialny Dyson V15 Detect Absolute 2023 w super cenie, ale nie dla każdego

Znakomity odkurzacz Dyson V15 Detect Absolute 2023 doczekał się dobrej promocji w niemieckim Media Markt.…

3 dni temu

Już w tym roku kupisz lodówki Samsunga z modułem Peltiera!

Już w 2025 roku do sprzedaży trafią pierwsze lodówki marki Samsung oparte o moduł Peltiera,…

3 dni temu

Czy warto kupić maszynę do lodów Ninja CREAMi Deluxe NC501EU w 2025 roku?

Na zachodzie zachwycały się nią masy, w Polsce przez długie miesiące była niedostępna. Teraz wypasiony…

4 dni temu