Jeśli szukasz pralki z wymiennymi łożyskami (a co za tym idzie, pralki łatwej w naprawie) koniecznie sprawdź naszą aktualną listę pralek z wymiennymi łożyskami w 2024 roku.
Sporo osób szuka aktualnych informacji o naprawialności nowych pralek. W ostatnim roku sporo się zmieniło na rynku, stąd prezentujemy aktualną listę pralek z wymiennymi łożyskami. Zestawienie postaramy się na bieżąco aktualizować.
Łożyska w pralce pozwalają na ruch obrotowy bębna – bez nich byłoby to niemożliwe. Na przestrzeni ostatnich lat producenci zaczęli stosować coraz to słabsze jakościowo łożyskowanie pralek, przez co przeładowywanie, a nawet pranie zgodne z tabelą programów powoduje po kilku latach nadmierny hałas, dudnienie podczas prania, a nawet zwiększone zużycie energii.
Takie objawy świadczą o zużyciu łożysk – jeśli nic nie zrobimy, uszkodzeniu ulec mogą kolejne podzespoły, jak wał, pasek, koło pasowe, amortyzatory, sprężyny, czy sam zbiornik.
Warunkiem niezbędnym do łatwej wymiany łożysk w pralce jest skręcany zbiornik, a niestety coraz więcej pralek ma łożyska zintegrowane z nierozbieralnym zbiornikiem. Skutek? Trzeba wymienić cały podzespół piorący (co jest nieopłacalne) lub podjąć ryzyko rozcinania zbiornika i po wymianie łożysk jego ponownego uszczelnienia, co często kończy się nieszczelnością po kilku miesiącach od naprawy.
Dodam, że koszt wymiany łożysk to około 150-350 zł, więc zdecydowanie mniej niż wymiana podzespołu piorącego (600-1000 zł) czy zakup nowej pralki.
Poniżej znajdziesz aktualną na pierwszą połowę 2023 roku, alfabetyczną listę marek, które oferują pralki z wymiennymi łożyskami – wszystkie pozycje były weryfikowane z producentami, choć zdarzyli się tacy, którzy nie potrafili odpowiedzieć na to pytanie…
Amica / Gram – pralki głównie tureckiej produkcji Vestela i wybrane, starsze serie chińskiej Midea: WA1, WA2, WA3, DWA, EWA, EAW, NWA, GWA. Wymienne łożyska mają też wszystkie pralki ładowane od góry Amica – to produkcja chińskiej Midea.
Utrudnioną wymianę łożysk z uwagi na zgrzewane zbiorniki mają wszelkie nowe modele od Midea z 2024 roku: WAB0, WA4, TWA4, WA5, TWA5, TMAW, WAC9 (więcej o nich tutaj), pralki do zabudowy zabudowy: WAB i starsza seria z 2023 roku: MGAW, DAW, EAW, NAW, TMAW, NAAW – więcej o nich tutaj,
Asko – wszystkie pralki produkcji własnej, a sama firma jest zależna od Gorenje / Hisense.
Beko / Grundig – brak pralek ładowanych od przodu z łatwo wymiennymi łożyskami, z wyjątkiem nowym pralek ładowanych od góry, z fabryki Whirlpoola jak model Beko BTL1WFP10622PL . Beko przejęło koncern Whilpoola w 2024 roku.
Bosch – seria 2 linia WAJ jak, 7 kg pralki serii WAN i wybrane modele 8 kg serii WAN – łatwo poznać po metalowych zabierakach na zdjęciach – każda taka ma skręcany zbiornik i wymienne łożyska.
Bosch w 2 połowie 2023 roku wprowadził wiele tureckiej produkcji modeli 8 i 9 kg wsadu do serii 4 WAN, która dotychczas w większości oferowała pralki z Łodzi ze skręcanymi zbiornikami i łatwą wymianą łożysk. Ilość modeli pralek Bosch z łatwo wymiennymi łożyskami znacząco zmalała w 2023. Aktualnie na przełom 2024 i 2025 roku, tureckie pralki serii 4 zostały zastąpione polską produkcją, także ze zgrzewanymi zbiornikami.
Utrudnianą wymianę łożysk z uwagi na zgrzewany zbiornik mają wszystkie pralki serii 8 i 6, a z serii 4 wszystkie z plastikowymi zabierakami, z serii 2 modele WGE, oraz wszystkie pralki do zabudowy i pralko-suszarki.
Po zapytaniu do producenta uzyskałem odpowiedź, że od 2019 roku serie WAN i WAJ mają łożysko zintegrowane z tylną kadzią i BSH zaleca wymianę łożyska z tylną połową zbiornika, co zwiększa koszt, lecz dobry serwisant poradzi sobie z wymianą samego łożyska.
Candy / Hoover – tylko pralki ładowane od góry.
Electrolux / AEG – tylko pralki ładowane od góry.
Gorenje – tylko modele produkcji chińskiej od Hisense (właściciela marki) z symbolami: ,,W1NHP”, „WHP”, „WNHPI”, „WNHP” i „WNHEI” w nazwie, czyli na logikę w H w początkowej części nazwy. Łatwo je poznać – boczne panele pralek Gorenje produkcji Hisense z wymiennymi łożyskami mają pionowy, prosty wzór, a produkcji własnej Gorenje z utrudnioną wymianą łożysk przez zgrzewane zbiorniki, w kształcie litery S (fali).
Haier – pralki ładowane od góry, a to w rzeczywistości pralki Candy z logo Haiera – Chińczycy wykupili Candy / Hoovera. W pralkach ładowanych od frontu mamy kompletny bajzel – część modeli serii 3, 5 i 7 ma wymienne łożyska, a część nie i niestety bywa to różnie nawet w obszarze danego modelu i serii produkcyjnej – w sieci można spotkać zdjęcia modeli slim 8 kg (46 cm głębokości) ze zbiornikiem skręcanym, jak i zgrzewanym. Pod koniec 2023 roku, infolinia firmy oficjalnie podaje, że ich pralki nie mają łatwo wymiennych łożysk. Małym utrudnieniem w wymianie łożysk jest napęd bezpośredni Direct Motion, umieszczony na wale.
Hisense – wszystkie nowe pralki o symbolu WF3 z wyjątkiem WF3V8023BWS , WF5, WF7, starsze WFQ i wszystkie pralko-suszarki. Czasem trafi się jeszcze jakiś model produkcji Gorenje, a te nie mają łatwo wymiennych łożysk – ostatnie były jeszcze dostępne w 2024 w ofercie Media Expert, lecz zostały wycofane. Łatwo je poznać – boczne panele pralek Hisense mają pionowy, prosty wzór lub rozchodzącą się od centrum falę, a Gorenje wzór w kształcie litery S.
Hotpoint – Ariston – tylko H8 W946WB EU będący odpowiednikiem Whirlpooli serii Supreme Silence, produkcji chińskiej. Łożysko zintegrowane z tylną kadzią – info od producenta. Małym utrudnieniem w wymianie łożysk jest napęd bezpośredni ZEN, umieszczony na wale.
Indesit – tylko ładowane od góry.
Kernau – wszystkie modele, gdyż w aktualniej ofercie mają już tylko pralki od tureckiego Vestela.
Koenic/Ok. – marki własne Media Markt – aktualnie brak pralek w ofercie, ale wszystkie dotychczas sprzedawane miały wymienne łożyska i były produktami tureckiego Vestela lub chińskiej Midea.
LG – wszystkie modele, także jedyny model niebędący produktem LG – turecka pralka F2WT208S0E od Vestela. Małym utrudnieniem w wymianie łożysk jest napęd bezpośredni Direct Drive, umieszczony na wale.
Midea – wszystkie pralki ładowane od góry, starsze serie już z blisko zerową dostępnością bez wyświetlacza i pralki serii Lunar, choć te też wyleciały z oferty polskich sklepów. Wszystkie nowości mają i będą mieć zgrzewane zbiorniki, więc wymiana łożysk mocno utrudniona.
Miele – wszystkie pralki dostępne w Polsce z wyjątkiem serii W1 Active
MPM – wszystkie pralki będące w ofercie pod koniec 2024 roku – polski dystrybutor taniego AGD ma w ofercie coraz więcej pralek produkcji chińskiego giganta Hisense, a także kilka modeli tureckiej firmy Vestel.
Philco – amerykański producent wraca na polski rynek z ofertą pralek od 2 producentów – tańsze od Midea, droższe od Hisense – obie firmy to chińscy producenci, a podobne modele znajdziemy pod wieloma innymi markami.
Siemens – aktualnie tylko 1 z 3 modeli serii iQ300 produkcji polskiej – WM14N208PL . Łatwo poznać – zabieraki w bębnie są wykonane z metalu, a nie plastiku.
Samsung – wszystkie modele, lecz większość nowych ma już łożysko zintegrowane z tylną kadzią, więc producent zaleca zakup łożyska z połową zbiornika.
Sharp / Finlux – wszystkie modele (producentem jest turecki Vestel).
TCL – wszystkie modele dostępne w Polsce.
Toshiba – trzy modele: TW-BL80S2PL , TW-BJ90S2PL , TW-BJ100M4PL . Wątpliwości są co do bajeranckiej pralki Toshiba TW-BJ110W4PL i pralko-suszarki Toshiba TWD-BJ90W4PL , ale polski dystrybutor Toshiby nie potrafi odpowiedzieć na proste, wielokrotnie ponawiane pytanie, które z ich pralek mają wymienne łożysko, więc to jedyny przypadek na liście, bez weryfikacji z producentem. Brand Toshiba należy do chińskiego giganta Midea i to ich pralki mamy pod tym logo.
Whirlpool – pralki z serii Supreme Silence z wyjątkiem modeli 10 kg wsadu i ładowane od góry. W Whirlpoolach Supreme Silence zbiornik jest skręcany, ale łożysko zintegrowane z tylną kadzią, więc wymiana nieco utrudniona – napęd bezpośredni także nie ułatwia sprawy.
Na polskim rynku znajdziemy jeszcze kilka innych, egzotycznych marek w tej kategorii: ETA, Goddess, Qlive, Smith&Brown, ale dostępność ich produktów jest mocno ograniczona, więc nie ma co się rozpisywać, zwłaszcza że te firmy nie produkują samodzielnie swoich urządzeń – podwykonawcami są Turcy i Chińczycy.
Najprostszą drogą weryfikacji jest kontakt z producentem, lecz nie zawsze trafimy na kompetentnego konsultanta. Jeśli nie masz do końca pewności, czy wybrany model pralki ma wymienne łożyska, koniecznie daj znać w komentarzu pod tekstem – postaram się pomóc.
Jeśli szukasz sprawdzonego, polecanego modelu, zerknij na naszą listę najlepszych pralek oraz zestawienie najciekawszych suszarek do ubrań dostępnych w polskich sklepach.
Jeśli liczy się każdy grosz, z pewnością przyda Ci się nasze zestawienie pralek, które zużywają najmniej prądu.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Do końca listopada masz okazję kupić prosty, lecz genialnie wykonany model pralki firmy Asko –…
W Media Expert mają świetną ofertę na flagowego robota marki Roborock, a dodatkowo zgarniasz odkurzacz…
Sprawdzamy i porównujemy dwa najnowsze odkurzacze pionowe - Dreame Z30 i Dreame Z20. Czym się…
Black Friday to szał zakupowy, który swoją genezę ma w Stanach Zjednoczonych. Od wielu lat…
Turecki producent ma nową promocję na nowe odkurzacze pionowe. Do wybranych modeli ze stacją możesz…
Roborock Qrevo MaxV będzie dzisiaj dostępny w rekordowo niskiej cenie. Trzeba się jednak spieszyć, bo…
Komentarze
Co Pan sądzi o Samsung [cena_szukaj]WW70AGAS21AH[/cena_szukaj]? Ma wymienne łożyska?
Także
Czyli łożysko da się odkręcić, tylko się zapiekło? A nie, jak powiedział ten pan, jest sklejone? Rozumiem, że najlepiej w tej sytuacji poszukać innego fachowca?
Ja byłem świadkiem, że faktycznie nie dało się odkręcić. Teraz pomyślałem, że może warto unieruchomić bęben. W każdym razie, podejmę jeszcze jedną próbę z innym specem. Dziękuję za fachową i szybką poradę.
Oby się udało. Nic mi nie wiadomo, żeby Electrolux wprowadził zmianę konstrukcyjną i integrował, lub kleił łożysko z kadzią.
Producent twierdzi, że łożyska po obu stronach bębna są wymienne w standardowy sposób, a kluczem 2 pinowym łożysko nie powinno stawiać zbytnio oporu - nie trzeba dużej siły, żeby je odkręcić.
Jeszcze chciałem dopytać o [cena_szukaj]Indesit BTWE B7220P PL/N[/cena_szukaj] 7kg. Czy tu także bezproblemowa wymiana łożysk?
Normalna, nie specjalnie wymagająca, to branie konstrukcja Whirlpoola.
Dzień dobry,
mam pralkę Mod. Electrolux [cena_szukaj]EW7T3372SP[/cena_szukaj], Type TP243433. Teoretycznie łożyska można wymieniać, lecz okazało się, że są tak wklejone, że pan serwisant nie był w stanie ich odkręcić specjalnym kluczem. Muszę więc kupić nową pralkę, a ponieważ pierzemy sporo i mamy miejsce tylko na urządzenie ładowane od góry, boję się następnego Electroluxa i myślę o pralce Whirlpool. Czy rzeczywiście mają wymienne łożyska (nie chciałbym wyrzucać pralki po 3 latach) Czy też polecałby Pan inną firmę? Będę wdzięczny za odpowiedź.
Delikatnie pisząc serwisant nieco jak nasi politycy - taki niezbyt dobry ;)
W WH łożyska są wymienne wraz ze sporym kawałkiem plastiku zbiornika - fakt, że jest to łatwiejsze.
Witam Panie Krzysztofie czy pralka amica [cena_szukaj]wa2s814bkisvod[/cena_szukaj] to dobry wybór i czy mają wymienne łóżko
Tak ta pralka ma wymienne łożyska i skręcany zbiornik. Ogólnie jest to bardzo funkcjonalny model z masą opcji i funkcji, jednymi z lepszych opcji parowych, skracaniem programów długich, ale system automatycznego dozowania działa dobrze tylko przy miękkiej wodzie i nie ma tak szerokiej skali dozowania co choćby iDOS z Boscha.
Czy Samsung [cena_szukaj]WW90TA046AE[/cena_szukaj] i [cena_szukaj]WW80TA046AEAE[/cena_szukaj] mają wymienne łożyska?
Oba tak.
A co sądzi Pan o pralce Samsung [cena_szukaj]WW80T954ASH[/cena_szukaj]? Warta jest swojej ceny? Czy polecałby Pan inną pralkę w tej cenie?
To najwyższa seria z linii AI Control - wypasiony model, który jedyne czego nie ma to automatycznego dozowania. Jeśli ktoś szuka pralki z bajerami, masą opcji, programów, jednym z najlepszych smartem na rynku to czemu nie, choć osobiście w cenie 3500 zł kupiłbym jednak coś innego.
Proszę o krótką opinie na temat pralki Bosch [cena_szukaj]WAVH8M92PL[/cena_szukaj], oraz info czy ma skręcany czy klejony bęben ?
Funkcjonalny model niemieckiej produkcji. Jak każda pralka serii 8 i 6 Boscha, ma zbiornik klejony, a wymiana łożysk utrudniona.
Dzień dobry, czy mogę prosić o poradę? Sprawa pilna :( Potrzebuję pralki, na którą miejsca mam z otwartymi drzwiczkami max 90 cm, więc z kategorii super slim. Miałam Elektrolux, padło łożysko po 6/7 latach.
Czy pralka [cena_szukaj]Philco PLDS106DGPL[/cena_szukaj] (ma wymienne łożyska) jest godna uwagi czy mimo zintegrowanego łożyska Elektrolux i który model?
Opcja odświeżania w haier 7 mnie ujęła. Po przeczytaniu komentarzy cieszę się, że nie wejdzie ;) Dziękuję
Tez zastanawiałam się nad modelem WAN 2425 ale rozumiem, że tu nie ma wymiennych łożysk. Czy mogę poprosić o podanie konkretnych modeli z Boscha czy Siemensa o wsadzie 7 lub 8kg, które mają wymienne łożyska? Niestety opisy na stronach rzadko o tym informują.
A pralki Amica np [cena_szukaj]WA3S714BLISTG[/cena_szukaj]? Mają prawie wszystko i wymienne grzałki. Godne polecenia?
Patrzeć na fotki - metalowe zabieraki w BSH świadczą o polskiej produkcji, podobnie jak pojemność bębna 55 l - wszystko podane jest na stronie producenta. Wskazana to całkiem niezła pralka od tureckiego Sharpa, ale to slim o pojemności bębna 45 l, a piszemy o Boschach 55-65 l - bez sensu.