>
Kategorie: Poradniki Pralki i suszarki

Szukasz pralki z wymiennymi łożyskami? Oto lista na 2024 rok

Jeśli szukasz pralki z wymiennymi łożyskami (a co za tym idzie, pralki łatwej w naprawie) koniecznie sprawdź naszą aktualną listę pralek z wymiennymi łożyskami w 2024 roku.

Sporo osób szuka aktualnych informacji o naprawialności nowych pralek. W ostatnim roku sporo się zmieniło na rynku, stąd prezentujemy aktualną listę pralek z wymiennymi łożyskami. Zestawienie postaramy się na bieżąco aktualizować.

Dlaczego wymienne łożyska są ważne?

Łożyska w pralce pozwalają na ruch obrotowy bębna – bez nich byłoby to niemożliwe. Na przestrzeni ostatnich lat producenci zaczęli stosować coraz to słabsze jakościowo łożyskowanie pralek, przez co przeładowywanie, a nawet pranie zgodne z tabelą programów powoduje po kilku latach nadmierny hałas, dudnienie podczas prania, a nawet zwiększone zużycie energii.

Takie objawy świadczą o zużyciu łożysk – jeśli nic nie zrobimy, uszkodzeniu ulec mogą kolejne podzespoły, jak wał, pasek, koło pasowe, amortyzatory, sprężyny, czy sam zbiornik.

Skręcany zbiornik pralki / fot. Whirlpool

Warunkiem niezbędnym do łatwej wymiany łożysk w pralce jest skręcany zbiornik, a niestety coraz więcej pralek ma łożyska zintegrowane z nierozbieralnym zbiornikiem. Skutek? Trzeba wymienić cały podzespół piorący (co jest nieopłacalne) lub podjąć ryzyko rozcinania zbiornika i po wymianie łożysk jego ponownego uszczelnienia, co często kończy się nieszczelnością po kilku miesiącach od naprawy.

Dodam, że koszt wymiany łożysk to około 150-350 zł, więc zdecydowanie mniej niż wymiana podzespołu piorącego (600-1000 zł) czy zakup nowej pralki.

Lista pralek z wymiennymi łożyskami

Poniżej znajdziesz aktualną na pierwszą połowę 2023 roku, alfabetyczną listę marek, które oferują pralki z wymiennymi łożyskami – wszystkie pozycje były weryfikowane z producentami, choć zdarzyli się tacy, którzy nie potrafili odpowiedzieć na to pytanie…

Amica / Gram – pralki głównie tureckiej produkcji Vestela i wybrane, starsze serie chińskiej Midea: WA1, WA2, WA3, DWA, EWA, EAW, NWA, GWA. Wymienne łożyska mają też wszystkie pralki ładowane od góry Amica – to produkcja chińskiej Midea.

Utrudnioną wymianę łożysk z uwagi na zgrzewane zbiorniki mają wszelkie nowe modele od Midea z 2024 roku: WAB0, WA4, TWA4, WA5, TWA5, TMAW, WAC9 (więcej o nich tutaj), pralki do zabudowy zabudowy: WAB i starsza seria z 2023 roku: MGAW, DAW, EAW, NAW, TMAW, NAAW – więcej o nich tutaj,

Asko – wszystkie pralki produkcji własnej, a sama firma jest zależna od Gorenje / Hisense.

Beko / Grundig – brak pralek ładowanych od przodu z łatwo wymiennymi łożyskami, z wyjątkiem nowym pralek ładowanych od góry, z fabryki Whirlpoola jak model Beko BTL1WFP10622PL . Beko przejęło koncern Whilpoola w 2024 roku.

Bosch – seria 2 linia WAJ jak, 7 kg pralki serii WAN i wybrane modele 8 kg serii WAN – łatwo poznać po metalowych zabierakach na zdjęciach – każda taka ma skręcany zbiornik i wymienne łożyska.

Bosch w 2 połowie 2023 roku wprowadził wiele tureckiej produkcji modeli 8 i 9 kg wsadu do serii 4 WAN, która dotychczas w większości oferowała pralki z Łodzi ze skręcanymi zbiornikami i łatwą wymianą łożysk. Ilość modeli pralek Bosch z łatwo wymiennymi łożyskami znacząco zmalała w 2023. Aktualnie na przełom 2024 i 2025 roku, tureckie pralki serii 4 zostały zastąpione polską produkcją, także ze zgrzewanymi zbiornikami.

Utrudnianą wymianę łożysk z uwagi na zgrzewany zbiornik mają wszystkie pralki serii 8 i 6, a z serii 4 wszystkie z plastikowymi zabierakami, z serii 2 modele WGE, oraz wszystkie pralki do zabudowy i pralko-suszarki.

Po zapytaniu do producenta uzyskałem odpowiedź, że od 2019 roku serie WAN i WAJ mają łożysko zintegrowane z tylną kadzią i BSH zaleca wymianę łożyska z tylną połową zbiornika, co zwiększa koszt, lecz dobry serwisant poradzi sobie z wymianą samego łożyska.

Candy / Hoover – tylko pralki ładowane od góry.

Electrolux / AEG – tylko pralki ładowane od góry.

Gorenje – tylko modele produkcji chińskiej od Hisense (właściciela marki) z symbolami: ,,W1NHP”, „WHP”, „WNHPI”, „WNHP” i „WNHEI” w nazwie, czyli na logikę w H w początkowej części nazwy. Łatwo je poznać – boczne panele pralek Gorenje produkcji Hisense z wymiennymi łożyskami mają pionowy, prosty wzór, a produkcji własnej Gorenje z utrudnioną wymianą łożysk przez zgrzewane zbiorniki, w kształcie litery S (fali).

Haier – pralki ładowane od góry, a to w rzeczywistości pralki Candy z logo Haiera – Chińczycy wykupili Candy / Hoovera. W pralkach ładowanych od frontu mamy kompletny bajzel – część modeli serii 3, 5 i 7 ma wymienne łożyska, a część nie i niestety bywa to różnie nawet w obszarze danego modelu i serii produkcyjnej – w sieci można spotkać zdjęcia modeli slim 8 kg (46 cm głębokości) ze zbiornikiem skręcanym, jak i zgrzewanym. Pod koniec 2023 roku, infolinia firmy oficjalnie podaje, że ich pralki nie mają łatwo wymiennych łożysk. Małym utrudnieniem w wymianie łożysk jest napęd bezpośredni Direct Motion, umieszczony na wale.

Hisense – wszystkie nowe pralki o symbolu WF3 z wyjątkiem WF3V8023BWS , WF5, WF7, starsze WFQ i wszystkie pralko-suszarki. Czasem trafi się jeszcze jakiś model produkcji Gorenje, a te nie mają łatwo wymiennych łożysk – ostatnie były jeszcze dostępne w 2024 w ofercie Media Expert, lecz zostały wycofane. Łatwo je poznać – boczne panele pralek Hisense mają pionowy, prosty wzór lub rozchodzącą się od centrum falę, a Gorenje wzór w kształcie litery S.

Hotpoint – Ariston – tylko H8 W946WB EU będący odpowiednikiem Whirlpooli serii Supreme Silence, produkcji chińskiej. Łożysko zintegrowane z tylną kadzią – info od producenta. Małym utrudnieniem w wymianie łożysk jest napęd bezpośredni ZEN, umieszczony na wale.

Indesit – tylko ładowane od góry.

Kernau – wszystkie modele, gdyż w aktualniej ofercie mają już tylko pralki od tureckiego Vestela.

Koenic/Ok. – marki własne Media Markt – aktualnie brak pralek w ofercie, ale wszystkie dotychczas sprzedawane miały wymienne łożyska i były produktami tureckiego Vestela lub chińskiej Midea.

LG – wszystkie modele, także jedyny model niebędący produktem LG – turecka pralka F2WT208S0E od Vestela. Małym utrudnieniem w wymianie łożysk jest napęd bezpośredni Direct Drive, umieszczony na wale.

Midea – wszystkie pralki ładowane od góry, starsze serie już z blisko zerową dostępnością bez wyświetlacza i pralki serii Lunar, choć te też wyleciały z oferty polskich sklepów. Wszystkie nowości mają i będą mieć zgrzewane zbiorniki, więc wymiana łożysk mocno utrudniona.

Miele – wszystkie pralki dostępne w Polsce z wyjątkiem serii W1 Active

MPM – wszystkie pralki będące w ofercie pod koniec 2024 roku – polski dystrybutor taniego AGD ma w ofercie coraz więcej pralek produkcji chińskiego giganta Hisense, a także kilka modeli tureckiej firmy Vestel.

Philco – amerykański producent wraca na polski rynek z ofertą pralek od 2 producentów – tańsze od Midea, droższe od Hisense – obie firmy to chińscy producenci, a podobne modele znajdziemy pod wieloma innymi markami.

Siemens – aktualnie tylko 1 z 3 modeli serii iQ300 produkcji polskiej – WM14N208PL . Łatwo poznać – zabieraki w bębnie są wykonane z metalu, a nie plastiku.

Samsung – wszystkie modele, lecz większość nowych ma już łożysko zintegrowane z tylną kadzią, więc producent zaleca zakup łożyska z połową zbiornika.

Sharp – wszystkie modele z wyjątkiem serii ES-SFB, pralki można spotkać też z logo Vestfrost i Finlux – wszystkie należą do koncernu Vestel z Turcji.

TCL – wszystkie modele dostępne w Polsce.

Toshiba – trzy modele: TW-BL80S2PL , TW-BJ90S2PL , TW-BJ100M4PL . Wątpliwości są co do bajeranckiej pralki Toshiba TW-BJ110W4PL i pralko-suszarki Toshiba TWD-BJ90W4PL , ale polski dystrybutor Toshiby nie potrafi odpowiedzieć na proste, wielokrotnie ponawiane pytanie, które z ich pralek mają wymienne łożysko, więc to jedyny przypadek na liście, bez weryfikacji z producentem. Brand Toshiba należy do chińskiego giganta Midea i to ich pralki mamy pod tym logo.

Whirlpool – pralki z serii Supreme Silence z wyjątkiem modeli 10 kg wsadu i ładowane od góry. W Whirlpoolach Supreme Silence zbiornik jest skręcany, ale łożysko zintegrowane z tylną kadzią, więc wymiana nieco utrudniona – napęd bezpośredni także nie ułatwia sprawy.

fot. Milkos, Fotolia.com

Na polskim rynku znajdziemy jeszcze kilka innych, egzotycznych marek w tej kategorii: ETA, Goddess, Qlive, Smith&Brown, ale dostępność ich produktów jest mocno ograniczona, więc nie ma co się rozpisywać, zwłaszcza że te firmy nie produkują samodzielnie swoich urządzeń – podwykonawcami są Turcy i Chińczycy.

Najprostszą drogą weryfikacji jest kontakt z producentem, lecz nie zawsze trafimy na kompetentnego konsultanta. Jeśli nie masz do końca pewności, czy wybrany model pralki ma wymienne łożyska, koniecznie daj znać w komentarzu pod tekstem – postaram się pomóc.

Szukasz dobrej pralki lub suszarki?

Jeśli szukasz sprawdzonego, polecanego modelu, zerknij na naszą listę najlepszych pralek oraz zestawienie najciekawszych suszarek do ubrań dostępnych w polskich sklepach.

Jeśli liczy się każdy grosz, z pewnością przyda Ci się nasze zestawienie pralek, które zużywają najmniej prądu.

Krzysztof Kulikowski

Komentarze

  • Dzień dobry, chciałbym kupić pralkę
    - o stosunkowo małym zużyciu energii (preferowana klasa A)
    - w miarę cichą (niezbyt głośną),
    - najchętniej mało awaryjną oraz z możliwością naprawy w przypadku usterki mechanicznej (wymienne łożyska/system piorący)

    Żona ma jeszcze życzenia:
    - chciałaby mieć przy pokrętle / na panelu sterującym pralki możliwość ustawienia wirowania i odpompowywania wody bo czasem po praniu z wirowaniem grubych ubrań przydałoby się jeszcze raz wirowanie (bez płukania).
    - mniejszą niż pełnowymiarowe bo mało miejsca w łazience, tj. o głębokości < 60cm

    Czy mógłby polecić Pan jakieś konkretne pralki z uwzględnienie wspomnianych życzeń?

    Cena nie jest tak istotna, ważniejsze powyższe sprawy, ale gdyby udało się coś polecić w okolicy 2000zł byłoby świetnie

    Wcześniej myślałem o BEKO lub LG ale opierając się na opiniach (jakość wykonania i niewymienne łożyska czy w drugim przypadku choć podobno jakość dobra ale hałasujące przynajmniej niektóre egzemplarze), mam wątpliwości czy warto. Znajomi polecają pralki producentów które używają: Electrolux, Bosh, Samsung kupowane stosunkowo niedawno. A może jeszcze inne warto wziąć pod uwagę?

    • Klasa energetyczna w pralce nie ma większego znaczenia, dotyczy głównie programu ECO 40-60, a na reszcie programów zużycie może wypadać mocno różnie.
      W LG w pralkach slim problem głośnego wirowania jest marginalny - częściej trafia się w modelach pełnowymiarowych z bębnami 68 l pojemności, a nie 58 l i to raczej będzie jedyne co spełni wymagania. Najlepiej modele serii 700 jak LG Vivace F2W8S722W .

      • Dziękuję za sugestię, zastanowimy się nad nią. Parametry i wygląd niezłe choć brak wirowania/odpompowywania na pokrętle/panelu. Rozważałem jeszcze następujące: Sharp ES-SFB812YWA-PL Slim 8kg 1200obr/min oraz Bosch Serie 4 WAN2425EPL 8kg 1200obr/min (wydały mi się zbliżone parametrami, bez wodotrysków ale to co potrzebne mają). Proszę o informację, czy te pralki mają wymienne łożyska?

        • Każda LG ma samo wirowanie - wybiera się je przyciskiem wirowanie od razu ustawiając poziom, bez dotykania pokrętła, a ustawiając wirowanie w pozycji 0 jest samo odpompowanie. Sharp to Vestel - bardzo przeciętne pralki z Turcji, a Bosch w wymiarze całkowitym ma 63,3 cm głębokości - miało być do 60 cm. Akurat ten model firmy Sharp nie ma wymiennych łożysk - seria ES-SFB ma tak jako jedyna, Bosch też wymaga rozcięcia zbiornika.

  • Jaki zestaw pralka + suszarka z takich modeli, które można znaleźć jeszcze w sklepach? :) pralka z wymiennymi łożyskami i skręcanym bębnem

    • Nie jest to łatwe.
      Dotychczas poleciłbym zakup zestawu pralki i suszarki od LG - suszarki RC90 mają super, jedne z najlepszych na rynku, ale w pralkach można trafić w bubla z wadą fabryczną głośnego wirowania - firma nie widzi problemu i dalej, od lat sprzedają modele z wadą za co powinni zostać dojechani przez UOKiK...
      Inne dobre zestawy to seria 6 Boscha - pralki WGG i WGH + suszarki z SelfCleaning, ale tu oczywiście zbiorniki są zgrzewane, wymiana łożysk utrudniona, choć jest pełno serwisów, które robią to za 300-400 zł.
      Ostatni zestaw sensowny to Hisense serii 7S - pralki super, suszarki z samoczyszczeniem zbliżonym do LG, w promocjach często można wyrwać takie zestawy w okolicy 7000-7800 zł, choć tu będzie nieco gorzej z dostępnością części i serwisem, ale zbiornik w pralce skręcany...
      Najlepiej byłoby kupić suszarkę LG RC90 dowolną i postawić ją na pralce Bosch WGG - tak jak ja mam to zestawione.

  • Proszę o opinię nt. Pralki ASKO W2084B.W 8kg 1400 obr.
    Potrzebuję pralki na lata, taniej w ewentualnej naprawie, może być głośna i nie potrzebuję w niej internetu bo stoi w piwnicy, musi być solidna bo kilka razy dziennie będzie prała. Para też nie potrzebna bo i tak wszystko jest przekładane do suszarki.
    Jeśli podana przeze mnie powyżej nie jest dobrym wyborem to poprosimy o podpowiedź jakiegoś modelu

    • To świetna pralka, ale z segmentu premium, więc nie ma co liczyć na tanie części i serwis. Co do solidności to niczego jej nie brakuje jak na sprzęty z tej półki cenowej.

  • Dzień dobry, właśnie mam awarie pralki Beko, chciałbym zakupić Gorenje ale pytanie czy jest możliwość wymiany łożysk czy trzeba wymieniać cały mechanizm pioracy

    • Gorenje ma zarówno pralki własnej produkcji ze zgrzewanymi zbiornikami, jak i proste modele od Hisense z Chin, a te mają już łatwo wymienne łożyska i skręcane zbiorniki.

  • Witam .Szukam pralki koniecznie slim max 45 cm głębokości już z wystającymi elementami .Pralka z wymiennymi łożyskami i skręcanym zbiornikiem .Kwota do 1500 .Co może mi pan doradzić ? Mam obecnie Bosch ale chyba muszę się z nią pożegnać bo zaczyna szwankować.Do wymiany łożyska ,fartuch i pewnie coś się znajdzie .Nie wiem czy warto naprawiać 15 letnia pralkę. ?

  • Panie Krzysztofie,
    podpowie Pan czy warto wejść w taki zestaw? czy odpuścić i pójść w stronę Hisense(choć to też rodzina jaki i Gorenje) lub też w inne rejony (średniej około 3tys?), mam sprzęt pralniczy pralka i suszarka od AEG 15 lat i mimo, że działa to chyba już czas nadszedł na wymianę, ASKO wpadło bo mnie urzekło brakiem kołnierza i brakiem wibracji podczas wirowania. Czy może wrócić do AEG? dziękuje za podpowiedź.

    ASKO Pralka W4086C.W/3 (biała) lub W4086C.T/3 (srebrna)
    ASKO Suszarka T408HD.W (biała) lub T408HD.T.P (srebrna)

    • AEG dziś to inna naklejka na sprzęcie Electroluxa tylko zazwyczaj drożej, więc nie warto dopłacać. Asko w pralnictwie to poziom segment premium jak Miele, więc jeśli cena nie odstrasza to będzie to bardzo dobry wybór.

1 2 3 18

Najnowsze artykuły

  • Ekspresy do kawy
  • Krups
  • Newsy

Ekspres Krups Sensation z nowym systemem spieniania Milk Maestro

Już w marcu (najpóźniej w kwietniu) do sprzedaży trafią nowe ekspresy do kawy od marki…

23 lutego 2025
  • Dreame
  • Odkurzacze
  • Testy
  • Wiadomość dnia

Odkurzacz Dreame Z30 Station nie jest drogi, a ma wszystko. Gdzie jest haczyk? (TEST)

Testuję Dreame Z30 Station i sprawdzam, czy warto dzisiaj kupić flagowy odkurzacz pionowy chińskiej marki,…

22 lutego 2025
  • Bosch
  • Newsy
  • Odkurzacze

Premiera nowej serii odkurzaczy pionowych Bosch Unlimited 9 polskiej produkcji

Na naszym rynku debiutują odkurzacze Bosch Unlimited 9 polskiej produkcji. Pod wieloma względami podobne do…

22 lutego 2025
  • Promocje

Najtańszy z dobrych odkurzaczy? Laresar V7 kupisz teraz z rabatem

Czy można kupić dobry odkurzacz pionowy za 372 zł? Podobno tak, bo na promocję właśnie…

21 lutego 2025
  • Promocje

Grube przeceny na elektronarzędzia Parkside Performance w Lidlu

Już od soboty 22 lutego startuje akcja z grubymi przecenami na serię elektronarzędzi Parkside Performance.…

21 lutego 2025
  • Miele
  • Promocje
  • Zmywarki

Kup zmywarkę Miele G7 i odbierz detergenty za 1000 zł gratis + kod na kolejny zakup

W RTV EURO AGD mają niezłą promocję na zmywarki do zabudowy marki Miele. Można zgarnąć…

20 lutego 2025