Jeśli szukasz pralki z wymiennymi łożyskami (a co za tym idzie, pralki łatwej w naprawie) koniecznie sprawdź naszą aktualną listę pralek z wymiennymi łożyskami w 2024 roku.
Sporo osób szuka aktualnych informacji o naprawialności nowych pralek. W ostatnim roku sporo się zmieniło na rynku, stąd prezentujemy aktualną listę pralek z wymiennymi łożyskami. Zestawienie postaramy się na bieżąco aktualizować.
Łożyska w pralce pozwalają na ruch obrotowy bębna – bez nich byłoby to niemożliwe. Na przestrzeni ostatnich lat producenci zaczęli stosować coraz to słabsze jakościowo łożyskowanie pralek, przez co przeładowywanie, a nawet pranie zgodne z tabelą programów powoduje po kilku latach nadmierny hałas, dudnienie podczas prania, a nawet zwiększone zużycie energii.
Takie objawy świadczą o zużyciu łożysk – jeśli nic nie zrobimy, uszkodzeniu ulec mogą kolejne podzespoły, jak wał, pasek, koło pasowe, amortyzatory, sprężyny, czy sam zbiornik.
Warunkiem niezbędnym do łatwej wymiany łożysk w pralce jest skręcany zbiornik, a niestety coraz więcej pralek ma łożyska zintegrowane z nierozbieralnym zbiornikiem. Skutek? Trzeba wymienić cały podzespół piorący (co jest nieopłacalne) lub podjąć ryzyko rozcinania zbiornika i po wymianie łożysk jego ponownego uszczelnienia, co często kończy się nieszczelnością po kilku miesiącach od naprawy.
Dodam, że koszt wymiany łożysk to około 150-350 zł, więc zdecydowanie mniej niż wymiana podzespołu piorącego (600-1000 zł) czy zakup nowej pralki.
Poniżej znajdziesz aktualną na pierwszą połowę 2023 roku, alfabetyczną listę marek, które oferują pralki z wymiennymi łożyskami – wszystkie pozycje były weryfikowane z producentami, choć zdarzyli się tacy, którzy nie potrafili odpowiedzieć na to pytanie…
Amica / Gram – pralki głównie tureckiej produkcji Vestela i wybrane, starsze serie chińskiej Midea: WA1, WA2, WA3, DWA, EWA, EAW, NWA, GWA. Wymienne łożyska mają też wszystkie pralki ładowane od góry Amica – to produkcja chińskiej Midea.
Utrudnioną wymianę łożysk z uwagi na zgrzewane zbiorniki mają wszelkie nowe modele od Midea z 2024 roku: WAB0, WA4, TWA4, WA5, TWA5, TMAW, WAC9 (więcej o nich tutaj), pralki do zabudowy zabudowy: WAB i starsza seria z 2023 roku: MGAW, DAW, EAW, NAW, TMAW, NAAW – więcej o nich tutaj,
Asko – wszystkie pralki produkcji własnej, a sama firma jest zależna od Gorenje / Hisense.
Beko / Grundig – brak pralek ładowanych od przodu z łatwo wymiennymi łożyskami, z wyjątkiem nowym pralek ładowanych od góry, z fabryki Whirlpoola jak model Beko BTL1WFP10622PL . Beko przejęło koncern Whilpoola w 2024 roku.
Bosch – seria 2 linia WAJ jak, 7 kg pralki serii WAN i wybrane modele 8 kg serii WAN – łatwo poznać po metalowych zabierakach na zdjęciach – każda taka ma skręcany zbiornik i wymienne łożyska.
Bosch w 2 połowie 2023 roku wprowadził wiele tureckiej produkcji modeli 8 i 9 kg wsadu do serii 4 WAN, która dotychczas w większości oferowała pralki z Łodzi ze skręcanymi zbiornikami i łatwą wymianą łożysk. Ilość modeli pralek Bosch z łatwo wymiennymi łożyskami znacząco zmalała w 2023. Aktualnie na przełom 2024 i 2025 roku, tureckie pralki serii 4 zostały zastąpione polską produkcją, także ze zgrzewanymi zbiornikami.
Utrudnianą wymianę łożysk z uwagi na zgrzewany zbiornik mają wszystkie pralki serii 8 i 6, a z serii 4 wszystkie z plastikowymi zabierakami, z serii 2 modele WGE, oraz wszystkie pralki do zabudowy i pralko-suszarki.
Po zapytaniu do producenta uzyskałem odpowiedź, że od 2019 roku serie WAN i WAJ mają łożysko zintegrowane z tylną kadzią i BSH zaleca wymianę łożyska z tylną połową zbiornika, co zwiększa koszt, lecz dobry serwisant poradzi sobie z wymianą samego łożyska.
Candy / Hoover – tylko pralki ładowane od góry.
Electrolux / AEG – tylko pralki ładowane od góry.
Gorenje – tylko modele produkcji chińskiej od Hisense (właściciela marki) z symbolami: ,,W1NHP”, „WHP”, „WNHPI”, „WNHP” i „WNHEI” w nazwie, czyli na logikę w H w początkowej części nazwy. Łatwo je poznać – boczne panele pralek Gorenje produkcji Hisense z wymiennymi łożyskami mają pionowy, prosty wzór, a produkcji własnej Gorenje z utrudnioną wymianą łożysk przez zgrzewane zbiorniki, w kształcie litery S (fali).
Haier – pralki ładowane od góry, a to w rzeczywistości pralki Candy z logo Haiera – Chińczycy wykupili Candy / Hoovera. W pralkach ładowanych od frontu mamy kompletny bajzel – część modeli serii 3, 5 i 7 ma wymienne łożyska, a część nie i niestety bywa to różnie nawet w obszarze danego modelu i serii produkcyjnej – w sieci można spotkać zdjęcia modeli slim 8 kg (46 cm głębokości) ze zbiornikiem skręcanym, jak i zgrzewanym. Pod koniec 2023 roku, infolinia firmy oficjalnie podaje, że ich pralki nie mają łatwo wymiennych łożysk. Małym utrudnieniem w wymianie łożysk jest napęd bezpośredni Direct Motion, umieszczony na wale.
Hisense – wszystkie nowe pralki o symbolu WF3 z wyjątkiem WF3V8023BWS , WF5, WF7, starsze WFQ i wszystkie pralko-suszarki. Czasem trafi się jeszcze jakiś model produkcji Gorenje, a te nie mają łatwo wymiennych łożysk – ostatnie były jeszcze dostępne w 2024 w ofercie Media Expert, lecz zostały wycofane. Łatwo je poznać – boczne panele pralek Hisense mają pionowy, prosty wzór lub rozchodzącą się od centrum falę, a Gorenje wzór w kształcie litery S.
Hotpoint – Ariston – tylko H8 W946WB EU będący odpowiednikiem Whirlpooli serii Supreme Silence, produkcji chińskiej. Łożysko zintegrowane z tylną kadzią – info od producenta. Małym utrudnieniem w wymianie łożysk jest napęd bezpośredni ZEN, umieszczony na wale.
Indesit – tylko ładowane od góry.
Kernau – wszystkie modele, gdyż w aktualniej ofercie mają już tylko pralki od tureckiego Vestela.
Koenic/Ok. – marki własne Media Markt – aktualnie brak pralek w ofercie, ale wszystkie dotychczas sprzedawane miały wymienne łożyska i były produktami tureckiego Vestela lub chińskiej Midea.
LG – wszystkie modele, także jedyny model niebędący produktem LG – turecka pralka F2WT208S0E od Vestela. Małym utrudnieniem w wymianie łożysk jest napęd bezpośredni Direct Drive, umieszczony na wale.
Midea – wszystkie pralki ładowane od góry, starsze serie już z blisko zerową dostępnością bez wyświetlacza i pralki serii Lunar, choć te też wyleciały z oferty polskich sklepów. Wszystkie nowości mają i będą mieć zgrzewane zbiorniki, więc wymiana łożysk mocno utrudniona.
Miele – wszystkie pralki dostępne w Polsce z wyjątkiem serii W1 Active
MPM – wszystkie pralki będące w ofercie pod koniec 2024 roku – polski dystrybutor taniego AGD ma w ofercie coraz więcej pralek produkcji chińskiego giganta Hisense, a także kilka modeli tureckiej firmy Vestel.
Philco – amerykański producent wraca na polski rynek z ofertą pralek od 2 producentów – tańsze od Midea, droższe od Hisense – obie firmy to chińscy producenci, a podobne modele znajdziemy pod wieloma innymi markami.
Siemens – aktualnie tylko 1 z 3 modeli serii iQ300 produkcji polskiej – WM14N208PL . Łatwo poznać – zabieraki w bębnie są wykonane z metalu, a nie plastiku.
Samsung – wszystkie modele, lecz większość nowych ma już łożysko zintegrowane z tylną kadzią, więc producent zaleca zakup łożyska z połową zbiornika.
Sharp / Finlux – wszystkie modele (producentem jest turecki Vestel).
TCL – wszystkie modele dostępne w Polsce.
Toshiba – trzy modele: TW-BL80S2PL , TW-BJ90S2PL , TW-BJ100M4PL . Wątpliwości są co do bajeranckiej pralki Toshiba TW-BJ110W4PL i pralko-suszarki Toshiba TWD-BJ90W4PL , ale polski dystrybutor Toshiby nie potrafi odpowiedzieć na proste, wielokrotnie ponawiane pytanie, które z ich pralek mają wymienne łożysko, więc to jedyny przypadek na liście, bez weryfikacji z producentem. Brand Toshiba należy do chińskiego giganta Midea i to ich pralki mamy pod tym logo.
Whirlpool – pralki z serii Supreme Silence z wyjątkiem modeli 10 kg wsadu i ładowane od góry. W Whirlpoolach Supreme Silence zbiornik jest skręcany, ale łożysko zintegrowane z tylną kadzią, więc wymiana nieco utrudniona – napęd bezpośredni także nie ułatwia sprawy.
Na polskim rynku znajdziemy jeszcze kilka innych, egzotycznych marek w tej kategorii: ETA, Goddess, Qlive, Smith&Brown, ale dostępność ich produktów jest mocno ograniczona, więc nie ma co się rozpisywać, zwłaszcza że te firmy nie produkują samodzielnie swoich urządzeń – podwykonawcami są Turcy i Chińczycy.
Najprostszą drogą weryfikacji jest kontakt z producentem, lecz nie zawsze trafimy na kompetentnego konsultanta. Jeśli nie masz do końca pewności, czy wybrany model pralki ma wymienne łożyska, koniecznie daj znać w komentarzu pod tekstem – postaram się pomóc.
Jeśli szukasz sprawdzonego, polecanego modelu, zerknij na naszą listę najlepszych pralek oraz zestawienie najciekawszych suszarek do ubrań dostępnych w polskich sklepach.
Jeśli liczy się każdy grosz, z pewnością przyda Ci się nasze zestawienie pralek, które zużywają najmniej prądu.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Słynny Monsieur Cuisine Smart (nazywany "Lidlomixem") doczekał się świetnej przeceny na najnowszą wersję kolorystyczną. MC…
Od poniedziałku 25 listopada do soboty 30 listopada znajdziesz w Lidlu spore rabaty na AGD…
Na polskim rynku debiutuje Dreame R20 Aqua, czyli odkurzacz Dreame R20 w wersji z końcówką…
Lidl wrzucił kolejną pulę grubych przecen na narzędzia marki Parkside. Promki są naprawdę dobre, dostawy…
W Oficjalnym sklepie Allegro szykuje się mega okazja na odkurzacz Dyson V12 Detect Slim Absolute.…
Polski Amazon ma kozacką ofertę na ekspres Philips EP2330/10 z systemem spieniania LatteGo. W takiej…
Komentarze
Dzień dobry, proszę o polecenie modelu pralki który zmieści dużo prania, będzie posiadać wymienne łożyska i w miarę jest niezawodny. Nie potrzebuję WiFi i innych "srifi" poprostu ma prać. Budżet max do 2 tys. - mile widziane tańsze 😉
W okolicy 2000 zł z dużymi bębnami i wymiennymi łożyskami będą:
[cena_szukaj]F4W90506J [/cena_szukaj]
[cena_szukaj]WW90CGC04DTE [/cena_szukaj]
Witam. Proszę o pomoc i informacje czy dane modele pralek mają wymienne łożyska: [cena_szukaj]Siemens WM14N208PL[/cena_szukaj], [cena_szukaj]HISENSE WF3S8043BW3/PL[/cena_szukaj], [cena_szukaj]GORENJE WNHPI84AS/PL[/cena_szukaj]
Tak, wszystkie 3 mają skręcane zbiorniki i wymienne łożyska
Witam. Czy pałka [cena_szukaj]Whirlpool FFB 8469 BV pl[/cena_szukaj] pęłnowymiarowa z klasą energetyczną A ma wymienne łożyska?
Nie ma, to zgrzewka, wymienne łożyska w WH to tylko chińskiej produkcji seria Supreme Silence.
A mógłby ktoś wyjaśnić czym sie różni wymiana łożysk np w LG od wymiany w pralkach w których są one zintegrowane z tylną kadzia, sa zalane w plastiku i trzeba rozwiercać żeby się w ogóle do nich dostać? Planuję zakup Whirlpoola W7 89 SILENCE i troche mnie to martwi.
Z góry dzięki
W drugim przypadku producent będzie chciał sprzedaż tylną kadź z łożyskiem, więc koszt wielokrotnie większy - to główna różnica - koszt.
Dzień dobry,
Proszę o poradę miedzy [cena_szukaj]wan2425epl [/cena_szukaj]a [cena_szukaj]WM14N28XPL[/cena_szukaj]
czy skrecany zbiornik ?
wymienne łożyska ?
ewentualnie jakis LG -? -choć są zarzuty do krzyżaków? ([cena_szukaj]F2WV5S7S0E [/cena_szukaj]/ [cena_szukaj]F2WV3S7S6BE[/cena_szukaj])
dziękuję
Siemens wycofany, stary model z wymiennymi łożyskami, małym bębnem 55 l i małym otworem załadunkowym 30 cm. Bosch to nowa seria już bez wymiennych łożysk, ale z większym bębnem 65 l i otworem 32 cm średnicy oraz z paroma opcjami więcej.
Jakie zarzuty do krzyżaków w LG? Wszędzie są krzyżaki bębna z aluminium i stosunkowo łatwo je załatwić, obojętnie jaka to marka.
Dziękuję
w LG jednak chodziło coś o amortyzatory bębna.
został mi wybór F2WV5S7S0E albo WM14N208PL
(obawiam się tego AI DD - co do samego faktu wyprania rzeczy)
LG to slim, Siemens to pralka pełnowymiarowa, więc jeśli ma się miejsce, zawsze lepiej brać pralkę pełnowymiarową.
To stary model LG, one nie mają problemów z tym głośnym wirowaniem, a AI DD to tylko automatyka wagowa, którą każda pralka ma.
Witam. Czy pralka Bosch Serie 4 [cena_szukaj]WAN2415GPL [/cena_szukaj]8kg ma wymienne łożyska?
Nie ma łatwo wymiennych łożysk.
Witam. Jaką Pan poleca pralkę do zabudowy?
Z tańszych Whirlpoola, z droższych Bosch/Electrolux.
Witam. Pomału przymierzam się do remontu łazienki, więc rozglądam się za nową pralką [Głębokość do 65 cm - bo drzwi mają szerokość 69cm, i do tego pełnogabarytowa się zmieści w łazience].
Wypatrzyłem te pralki:
1. SAMSUNG [cena_szukaj]WW80CGC04DAE[/cena_szukaj]
2. WHIRLPOOL [cena_szukaj]MEWRSB 7259 WS PL[/cena_szukaj]
3. WHIRLPOOL [cena_szukaj]FFD 10469 BCV EE[/cena_szukaj]
4. GRUNDIG [cena_szukaj]GW7P59408WBPB[/cena_szukaj]
5. LG [cena_szukaj]F2W8S506J[/cena_szukaj]
Które z wymienionych powyżej pralek najlepiej wybrać?
Pozdrawiam :)
1. Dobra, prosta pralka bez udziwnień z podstawowymi programami i funkcjami.
2. Pralka slim więc bez sensu.
3. Duża, pojemna pralka z dobrymi programami i opcjami, ma to co trzeba.
4. Beko w droższym opakowaniu - bez sensu.
5. Jakościowo i funkcjonalnie świetna pralka, ale to znowu slim, a skoro ma Pan miejsce na pełnowymiarową to bez sensu kupować pralkę płytką. Trzeba też pamiętać, że w LG jest ryzyko trafienia w wadę fabryczną głośnego wirowania - trafia się w małym procencie sprzedawanych sztuk, ale ryzyko jest.
Panie Krzysztofie, co zrobić z głośnym wirowaaniem w pralce LG po gwarancji? Czy tą wadę można usunąć?
Czasem to tylko niedokręcone przeciwwagi, ale najczęściej to po prostu wada fabryczna, którą LG olewa stwierdzeniem, że ten typ tak ma. Walczyć można z tytułu rękojmi w sklepie - niezgodność towaru z umową.
Witam czy Bosch [cena_szukaj]Wan2411epl[/cena_szukaj] ma wymienne łożyska?
Tak, zbiornik jest skręcany.
Bardzo proszę o radę , czy pralka GRUNDIG [cena_szukaj]GW5P57415WBPB[/cena_szukaj] 7kg 1400 obr Para SteamAssist Slim A, to dobry wybór.
Jak z ewentualna naprawą , czy ma wymienne łożyska?
Dziękuję bardzo, pozdrawiam
To Beko z innym logo i wyższą ceną. Jak wszystkie pralki w tej firmie, nie mają skręcanych zbiorników, więc wymiana łożysk jest nieco utrudniona. Jakościowo to bardzo przeciętny sprzęt, jak wszystko co robi Beko :)