Jeśli szukasz pralki z wymiennymi łożyskami (a co za tym idzie, pralki łatwej w naprawie) koniecznie sprawdź naszą aktualną listę pralek z wymiennymi łożyskami w 2024 roku.
Sporo osób szuka aktualnych informacji o naprawialności nowych pralek. W ostatnim roku sporo się zmieniło na rynku, stąd prezentujemy aktualną listę pralek z wymiennymi łożyskami. Zestawienie postaramy się na bieżąco aktualizować.
Łożyska w pralce pozwalają na ruch obrotowy bębna – bez nich byłoby to niemożliwe. Na przestrzeni ostatnich lat producenci zaczęli stosować coraz to słabsze jakościowo łożyskowanie pralek, przez co przeładowywanie, a nawet pranie zgodne z tabelą programów powoduje po kilku latach nadmierny hałas, dudnienie podczas prania, a nawet zwiększone zużycie energii.
Takie objawy świadczą o zużyciu łożysk – jeśli nic nie zrobimy, uszkodzeniu ulec mogą kolejne podzespoły, jak wał, pasek, koło pasowe, amortyzatory, sprężyny, czy sam zbiornik.
Warunkiem niezbędnym do łatwej wymiany łożysk w pralce jest skręcany zbiornik, a niestety coraz więcej pralek ma łożyska zintegrowane z nierozbieralnym zbiornikiem. Skutek? Trzeba wymienić cały podzespół piorący (co jest nieopłacalne) lub podjąć ryzyko rozcinania zbiornika i po wymianie łożysk jego ponownego uszczelnienia, co często kończy się nieszczelnością po kilku miesiącach od naprawy.
Dodam, że koszt wymiany łożysk to około 150-350 zł, więc zdecydowanie mniej niż wymiana podzespołu piorącego (600-1000 zł) czy zakup nowej pralki.
Poniżej znajdziesz aktualną na pierwszą połowę 2023 roku, alfabetyczną listę marek, które oferują pralki z wymiennymi łożyskami – wszystkie pozycje były weryfikowane z producentami, choć zdarzyli się tacy, którzy nie potrafili odpowiedzieć na to pytanie…
Amica / Gram – pralki głównie tureckiej produkcji Vestela i wybrane, starsze serie chińskiej Midea: WA1, WA2, WA3, DWA, EWA, EAW, NWA, GWA. Wymienne łożyska mają też wszystkie pralki ładowane od góry Amica – to produkcja chińskiej Midea.
Utrudnioną wymianę łożysk z uwagi na zgrzewane zbiorniki mają wszelkie nowe modele od Midea z 2024 roku: WAB0, WA4, TWA4, WA5, TWA5, TMAW, WAC9 (więcej o nich tutaj), pralki do zabudowy zabudowy: WAB i starsza seria z 2023 roku: MGAW, DAW, EAW, NAW, TMAW, NAAW – więcej o nich tutaj,
Asko – wszystkie pralki produkcji własnej, a sama firma jest zależna od Gorenje / Hisense.
Beko / Grundig – brak pralek ładowanych od przodu z łatwo wymiennymi łożyskami, z wyjątkiem nowym pralek ładowanych od góry, z fabryki Whirlpoola jak model Beko BTL1WFP10622PL . Beko przejęło koncern Whilpoola w 2024 roku.
Bosch – seria 2 linia WAJ jak, 7 kg pralki serii WAN i wybrane modele 8 kg serii WAN – łatwo poznać po metalowych zabierakach na zdjęciach – każda taka ma skręcany zbiornik i wymienne łożyska.
Bosch w 2 połowie 2023 roku wprowadził wiele tureckiej produkcji modeli 8 i 9 kg wsadu do serii 4 WAN, która dotychczas w większości oferowała pralki z Łodzi ze skręcanymi zbiornikami i łatwą wymianą łożysk. Ilość modeli pralek Bosch z łatwo wymiennymi łożyskami znacząco zmalała w 2023. Aktualnie na przełom 2024 i 2025 roku, tureckie pralki serii 4 zostały zastąpione polską produkcją, także ze zgrzewanymi zbiornikami.
Utrudnianą wymianę łożysk z uwagi na zgrzewany zbiornik mają wszystkie pralki serii 8 i 6, a z serii 4 wszystkie z plastikowymi zabierakami, z serii 2 modele WGE, oraz wszystkie pralki do zabudowy i pralko-suszarki.
Po zapytaniu do producenta uzyskałem odpowiedź, że od 2019 roku serie WAN i WAJ mają łożysko zintegrowane z tylną kadzią i BSH zaleca wymianę łożyska z tylną połową zbiornika, co zwiększa koszt, lecz dobry serwisant poradzi sobie z wymianą samego łożyska.
Candy / Hoover – tylko pralki ładowane od góry.
Electrolux / AEG – tylko pralki ładowane od góry.
Gorenje – tylko modele produkcji chińskiej od Hisense (właściciela marki) z symbolami: ,,W1NHP”, „WHP”, „WNHPI”, „WNHP” i „WNHEI” w nazwie, czyli na logikę w H w początkowej części nazwy. Łatwo je poznać – boczne panele pralek Gorenje produkcji Hisense z wymiennymi łożyskami mają pionowy, prosty wzór, a produkcji własnej Gorenje z utrudnioną wymianą łożysk przez zgrzewane zbiorniki, w kształcie litery S (fali).
Haier – pralki ładowane od góry, a to w rzeczywistości pralki Candy z logo Haiera – Chińczycy wykupili Candy / Hoovera. W pralkach ładowanych od frontu mamy kompletny bajzel – część modeli serii 3, 5 i 7 ma wymienne łożyska, a część nie i niestety bywa to różnie nawet w obszarze danego modelu i serii produkcyjnej – w sieci można spotkać zdjęcia modeli slim 8 kg (46 cm głębokości) ze zbiornikiem skręcanym, jak i zgrzewanym. Pod koniec 2023 roku, infolinia firmy oficjalnie podaje, że ich pralki nie mają łatwo wymiennych łożysk. Małym utrudnieniem w wymianie łożysk jest napęd bezpośredni Direct Motion, umieszczony na wale.
Hisense – wszystkie nowe pralki o symbolu WF3 z wyjątkiem WF3V8023BWS , WF5, WF7, starsze WFQ i wszystkie pralko-suszarki. Czasem trafi się jeszcze jakiś model produkcji Gorenje, a te nie mają łatwo wymiennych łożysk – ostatnie były jeszcze dostępne w 2024 w ofercie Media Expert, lecz zostały wycofane. Łatwo je poznać – boczne panele pralek Hisense mają pionowy, prosty wzór lub rozchodzącą się od centrum falę, a Gorenje wzór w kształcie litery S.
Hotpoint – Ariston – tylko H8 W946WB EU będący odpowiednikiem Whirlpooli serii Supreme Silence, produkcji chińskiej. Łożysko zintegrowane z tylną kadzią – info od producenta. Małym utrudnieniem w wymianie łożysk jest napęd bezpośredni ZEN, umieszczony na wale.
Indesit – tylko ładowane od góry.
Kernau – wszystkie modele, gdyż w aktualniej ofercie mają już tylko pralki od tureckiego Vestela.
Koenic/Ok. – marki własne Media Markt – aktualnie brak pralek w ofercie, ale wszystkie dotychczas sprzedawane miały wymienne łożyska i były produktami tureckiego Vestela lub chińskiej Midea.
LG – wszystkie modele, także jedyny model niebędący produktem LG – turecka pralka F2WT208S0E od Vestela. Małym utrudnieniem w wymianie łożysk jest napęd bezpośredni Direct Drive, umieszczony na wale.
Midea – wszystkie pralki ładowane od góry, starsze serie już z blisko zerową dostępnością bez wyświetlacza i pralki serii Lunar, choć te też wyleciały z oferty polskich sklepów. Wszystkie nowości mają i będą mieć zgrzewane zbiorniki, więc wymiana łożysk mocno utrudniona.
Miele – wszystkie pralki dostępne w Polsce z wyjątkiem serii W1 Active
MPM – wszystkie pralki będące w ofercie pod koniec 2024 roku – polski dystrybutor taniego AGD ma w ofercie coraz więcej pralek produkcji chińskiego giganta Hisense, a także kilka modeli tureckiej firmy Vestel.
Philco – amerykański producent wraca na polski rynek z ofertą pralek od 2 producentów – tańsze od Midea, droższe od Hisense – obie firmy to chińscy producenci, a podobne modele znajdziemy pod wieloma innymi markami.
Siemens – aktualnie tylko 1 z 3 modeli serii iQ300 produkcji polskiej – WM14N208PL . Łatwo poznać – zabieraki w bębnie są wykonane z metalu, a nie plastiku.
Samsung – wszystkie modele, lecz większość nowych ma już łożysko zintegrowane z tylną kadzią, więc producent zaleca zakup łożyska z połową zbiornika.
Sharp / Finlux – wszystkie modele (producentem jest turecki Vestel).
TCL – wszystkie modele dostępne w Polsce.
Toshiba – trzy modele: TW-BL80S2PL , TW-BJ90S2PL , TW-BJ100M4PL . Wątpliwości są co do bajeranckiej pralki Toshiba TW-BJ110W4PL i pralko-suszarki Toshiba TWD-BJ90W4PL , ale polski dystrybutor Toshiby nie potrafi odpowiedzieć na proste, wielokrotnie ponawiane pytanie, które z ich pralek mają wymienne łożysko, więc to jedyny przypadek na liście, bez weryfikacji z producentem. Brand Toshiba należy do chińskiego giganta Midea i to ich pralki mamy pod tym logo.
Whirlpool – pralki z serii Supreme Silence z wyjątkiem modeli 10 kg wsadu i ładowane od góry. W Whirlpoolach Supreme Silence zbiornik jest skręcany, ale łożysko zintegrowane z tylną kadzią, więc wymiana nieco utrudniona – napęd bezpośredni także nie ułatwia sprawy.
Na polskim rynku znajdziemy jeszcze kilka innych, egzotycznych marek w tej kategorii: ETA, Goddess, Qlive, Smith&Brown, ale dostępność ich produktów jest mocno ograniczona, więc nie ma co się rozpisywać, zwłaszcza że te firmy nie produkują samodzielnie swoich urządzeń – podwykonawcami są Turcy i Chińczycy.
Najprostszą drogą weryfikacji jest kontakt z producentem, lecz nie zawsze trafimy na kompetentnego konsultanta. Jeśli nie masz do końca pewności, czy wybrany model pralki ma wymienne łożyska, koniecznie daj znać w komentarzu pod tekstem – postaram się pomóc.
Jeśli szukasz sprawdzonego, polecanego modelu, zerknij na naszą listę najlepszych pralek oraz zestawienie najciekawszych suszarek do ubrań dostępnych w polskich sklepach.
Jeśli liczy się każdy grosz, z pewnością przyda Ci się nasze zestawienie pralek, które zużywają najmniej prądu.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Do końca listopada masz okazję kupić prosty, lecz genialnie wykonany model pralki firmy Asko –…
W Media Expert mają świetną ofertę na flagowego robota marki Roborock, a dodatkowo zgarniasz odkurzacz…
Sprawdzamy i porównujemy dwa najnowsze odkurzacze pionowe - Dreame Z30 i Dreame Z20. Czym się…
Black Friday to szał zakupowy, który swoją genezę ma w Stanach Zjednoczonych. Od wielu lat…
Turecki producent ma nową promocję na nowe odkurzacze pionowe. Do wybranych modeli ze stacją możesz…
Roborock Qrevo MaxV będzie dzisiaj dostępny w rekordowo niskiej cenie. Trzeba się jednak spieszyć, bo…
Komentarze
Dzień dobry,
Pojawiły się dzisiaj dwa ciekawe Bosche:
[cena_szukaj]WAN2428SPL [/cena_szukaj]za 1999
[cena_szukaj]WAN2410SPL [/cena_szukaj]za 1699
O tym drugim widzę że jest godny polecenia. Zastanawiam się czy wg Pana warto dopłacać do droższego modelu?
I jak wygląda kwestia wymiany łożysk w obu modelach?
Mimo iż to pralki z Łodzi to są z 2 różnych linii produkcyjnych, robione na 2 platformach. Pierwsza, to nowsza linia, która wystartowała w 2023 roku, ma zgrzewany zbiornik (wymiana łożysk możliwa poprzez rozcięcie zbiornika), większą pojemność 65 l, plastikowe zabieraki, lepszą perforację bębna, większy otwór załadunkowy 32 cm średnicy i nieco różni się bebechami (według ludzi z BSH są lepsze) - najbliżej jej do modeli z Turcji WGG serii 4 i 6. Druga to starsza linia ze skręcanym zbiornikiem, małym bębnem 55 l, małym otworem załadunkowym 30 cm, metalowymi zabierakami, tradycyjną perforacją bębna i łatwiejszą wymianą łożysk, choć Bosch i tak próbuje sprzedawać je wraz z tylną częścią zbiornika za 700-900 zł (dobry serwisant ogarnie wymianę samych łożysk).
Dzień dobry, czy możemy mi Pan pomoc ustalić czy pralka Siemens WS10X462PL/23 ma wymienne łożyska ?
To stary model, trzeba zadzwonić na infolinię serwisową BSH.
dzien dobry
proszę o poradę czy warto kupić pralkę firmy [cena_szukaj]kernau 7512[/cena_szukaj] i lub [cena_szukaj]kernau 8543[/cena_szukaj] i
podobno gwarancja 5 lat i wymienne łożyska szukam zładunkiem 7 kg lub 8 kg i te mi polecił sprzedawc
Tomasz
To pralki tureckiego Vestela, tak jak wiele modeli Amica, Sharp, Finlux i innych. Jedyną zaletą modeli z logo Kernau jest właśnie 5 letnia gwarancja. Funkcjonalnie bardzo proste pralki.
Dzień dobry.
Prośba o pomoc w wyborze pralki. (ja się nie znam a tu widzę aż kipinod wiedzy w tej branży). Mam kilka modeli do wyboru po obniżonej cenie (wyprzedaż z ekspozycji).
Proszę o wskazanie którą warto kupić a której zdecydowanie unikać:
1. Samsung [cena_szukaj]WW80T654DLH[/cena_szukaj]
2. ELECTROLUX [cena_szukaj]EW6FNL348[/cena_szukaj]
3.1 Bosch [cena_szukaj]WAN2420KPL[/cena_szukaj]
3.2 Bosch [cena_szukaj]WAN2425KPL[/cena_szukaj]
4.1 LG [cena_szukaj]F4WV509S1A[/cena_szukaj]
4.2 LG [cena_szukaj]F4W508S2E[/cena_szukaj]
5.1 Whirlpool [cena_szukaj]W7W945WB[/cena_szukaj]
5.2 WHIRLPOOL [cena_szukaj]FFB7259BVPL[/cena_szukaj]
Będę dźwięczny za pilną pomoc.. pozdrawiam.
Dzień dobry, jaką pralkę polefilby Pan w Niemczech która ma wymienne łożyska i łatwe w wymianie mieszaki bez potrzeby wyjmowania bębna? Dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam Krzysztof
Niestety rynki inne niż nasz nie są mi znane żeby prosto odpowiedzieć na to pytanie. Łatwo wymienne zabieraki aktualnie to głównie Asko jeśli mówimy o pralkach ładowanych od frontu, łożyska też mają wymienne i to półka Miele - jedne z najlepszych pralek na rynku, ale jak zejdziemy niżej cenowo to nie kojarzę modeli z łatwo wymiennymi zabierakami bez rozbierania konstrukcji - to już bardziej pytanie do serwisantów - sam nigdy nie zwracałem na ten aspekt uwagi.
Czy jest na rynku pełnowymiarowa pralka - nie slim , która z drzwiczkami ma głębokość 63cm? Podobne pytanie do suszarki.
Większość pralek opisanych jako 55-56,5 cm będzie mieć wymiar całkowity mniejszy, lub równy 63 cm. Co do suszarek, to te dobre mają 65-67 cm głębokości całkowitej.
Dzień dobry. Panie Krzysztofie, bardzo proszę o polecenie pralki z wsasem 7/8 kg i najlepiej max 48cm głębokości. Rozważam ecobubble z samsunga, ale nie do końca mnie ona nie przekonuje. Do tej pory miałam Amica AWN510D ( służyła 11 lat), ale już pora na nową. Jestem otwarta na każdą markę. Proszę o propozycję.
Tak po blacie
To w takim razie każde LG da radę 47,5 cm po blacie (53 cm całkowitej) jak F2WV7S8S1E teraz w dobrej cenie 2700 zł minus 250 zł cashbacku, Haier iPro 7 [cena_szukaj]HW80-B14979[/cena_szukaj] 8 kg (wymiary podobne do LG), a Samsung 8 kg będzie najbiedniej wyposażony, ale to też niezłe slimy.
Ok, potrzebowałabym jeszcze do mamy pralkę. Tylko tam jest mniej miejsca, bo tylko 40 cm po blacie i budżet ma do 2tys. Proszę też o poradę
Ewentualnie moglibyśmy delikatnie wysunąć do 44cm po blacie
W takim wariancie brałbym 6 kg modele Beko [cena_szukaj]WUE6624XBWS[/cena_szukaj], a do 40 cm Electroluxy.
48 cm po blacie jak podają producenci, czy to wymiar maksymalny całkowity z drzwiami?
Witam P. Krzysztofie. Czy ta pralka jest godna uwagi: https://www.mediaexpert.pl/agd/pralki-i-suszarki/pralki/pralka-midea-mf200w80wb-pl-8kg-1400-obr-a, czy ma wymienne łożyska. Czy lepiej szukać czegoś innego.Wymagań nie mam wygórowanych obroty 1200 min, program krótki, możliwość skracania programów, bez żadnych bajerów i wymienne łożyska. Może pan polecić coś innego w tej kwocie. Pozdrawiam
Jeśli szuka Pani slima z fajnymi funkcjami w niskiej cenie to tak, ale jeśli ma się miejsce na pełnowymiarowy sprzęt to bez sensu. Według producenta ma wymienne łożyska, ale ostatni z Midea bywa różnie - polecam przedzwonić na infolinię serwisową aby się upewnić
Dzień dobry, czy Pralka [cena_szukaj]WHIRLPOOL W8W046WRPL[/cena_szukaj] Supreme Silence 10kg 1400 obr A Autodozowanie ma wymienne łożyska? Czy zakup jej za 2248zl to dobry zakup? To moja pierwsza pralka i nie chciałabym wtopić pieniędzy .
Dziękuję za pomoc
Dziękuję
Tak, ma skręcany zbiornik i na ten moment to flagowa pralka Whirlpoola oferująca wszystko co ta firma ma w pralnictwie. Całkiem niezły sprzęt, zwłaszcza jak na 2248 zł.
Czy pralka [cena_szukaj]Haier I-Pro7HW90-B14979-S[/cena_szukaj] 9kg
1400 obr A ma wymienne łożyska ?
W teorii powinna mieć, ale w praktyce nie - w przypadku Haiera lepiej zakładać czarny scenariusz bo mają straszny burdel w ofercie.
Witam Panie Krzysztofie, liczę na Pana pomoc w wyborze i odnalezienia znaczących różnic w programach o których nie da się wyczytać na stronach sklepów. Wielkość pralki nie ma znaczenia bo mam pralnie.
Rozważam zakup pralki marki LG do 8 kg, jednak jestem skłonna wybrać wsad do 8.5 zważywszy na przepaść występującą między udogodnieniami w programach.
Rozważam modele:
Lg [cena_szukaj]F4WV508S2E[/cena_szukaj] - kusząca cena ale turbowash tylko 59 i brak wstępnego prania i brak programu mniej zagnieceń..
Lg [cena_szukaj]F2WV9S8P2E[/cena_szukaj] - cena wysoka ale nie ma programu dziecięcego i tylko jeden program parowy?
Lg [cena_szukaj]F2WV7S8S1E[/cena_szukaj]- nie ma programu odplamianie...
Lg [cena_szukaj]F4WV508S1E[/cena_szukaj]- nie rozumiem ceny tej pralki 2500 zł skoro jest klasy typu C, wiem że zbytnio nie patrzeć na to ale..
Proszę doradzić co jest najlepszym wyborem w stosunku jakość, funkcje do ceny.
Nie mam pojęcia co zawierają te programy z aplikacją.
1 i 4 to te same pralki różnicą się tylko klasą energetyczną i siecią sprzedaży. 2 i 3 to pralki slim, więc jeśli ma się miejsce na pralkę pełnowymiarową to po co rozważać jakieś małe modele? Wsad nie oznacza wielkości bębna - te 8,5 kg są slim mają bębny 58 l pojemności, a te 8 kg są pełnowymiarowe i mają 68 l pojemności.
Rozumiem, ale kwestia tego typu, że boję się później że pralka będzie się spula bo nie będzie miała pełnego załadunku. Dlatego nie wiem czy teraz w momencie kiedy każda pralka posiada wagowanie jest sens zwracanie tak bardzo uwgai na wsad 8 a 9 kg?
Czy te programy których brakuje w tych pralkach są dostępne w aplikacji?
Czyli Panie Krzysztofie, mówi pan że nie ma sensu kupować pralki slim, ale skoro one są z lepszej Lini vivace 900? To nie lepiej kupić nowszy model? Niż taka 9 kg w/w
... S2e?
Nie bardzo rozumiem, skąd pomysł, że pralka ma się psuć przez brak pełnego załadunku? 90% programów w każdej pralce ograniczone jest do wsadów 25-50% znamionowego... A jakich programów Pani brakuje? To są pralki z tego samego okresu, nie ma tu nowszych, czy starszych, a wyższa seria to po prostu więcej funkcji i opcji - nie ma różnic jakościowych.