>
Kategorie: Poradniki

Kto jest kim i do kogo należy, czyli o markach AGD słów kilka

Polski rynek AGD jest pełen mitów i przekłamań odnośnie do pochodzenia i własności kapitału marek AGD, dlatego w skrócie prezentujemy, do kogo faktycznie należy dana firma i skąd pochodzi.

Ile to razy słyszałem, że Electrolux jest niemiecką firmą, Amica należy do Samsunga i się sprzedała, a Zelmer to mocna, rodzima marka. Nic bardziej mylnego, dlatego poniżej zebrałem większość informacji na temat firm z polskiego rynku dużego AGD.

Zdradzam, do kogo należy dana firma i skąd pochodzi, przy czym musisz pamiętać, że poniższe dane są aktualne na listopad 2024 roku – jeśli czytasz ten tekst kilka miesięcy po publikacji, co nieco mogło się zmienić!

Amica to aktualnie jedyny polski producent dużego AGD. W 2010 roku sprzedali fabrykę pralek i lodówek Samsungowi i od tego czasu krąży mit, że Amica to Samsung – to bzdura, firmy należą do zupełnie innego kapitału, a jedyne co mają wspólnego to adres we Wronkach (Adama Mickiewicza 52).

Do rodzimej Amiki należą takie marki, jak Gram (Dania i rynki skandynawskie, a ostatnio też Polska), CDA (Wielka Brytania), Fagor (Hiszpania), Hansa (rynki wschodnie) i Sideme (Francja). We Wronkach Amica produkuje kuchnie wolnostojące, piekarniki do zabudowy, sporą część płyt grzejnych. Pozostałe AGD pochodzi od tureckiego Vestela i chińskiego koncernu Midea.

Samsung to koreański gigant mający fabryki we Wronkach – tu chyba nikt nie ma żadnych wątpliwości co do pochodzenia tej marki.

fot. ostap25, Fotolia.com

Bosch to niemiecka marka należąca do koncernu BSH, wraz z firmami: Siemens, Neff, Gaggenau. W 2013 roku Niemcy stali się właścicielem polskiej firmy Zelmer, którą w 2020 roku sprzedali hiszpańskiej firmie B&B, ale tylko same prawa do marki, zostawiając sobie fabrykę małego AGD. W 2015 roku zakupili też polskie fabryki FagorMastercook.

LG to koreański producent z fabrykami lodówek, pralek, telewizorów w Mławie i Wrocławiu. Inny dział firmy produkuje w Polsce akumulatory. Od dłuższego czasu LG ma spore problemy z dostępnością sprzętu w największych sieciach handlowych –  na wiele modeli trzeba czekać tygodniami, a nawet miesiącami, więc nie dziwi, że na temat dalszych losów firmy w Polsce pojawia się coraz więcej nieciekawych plotek…

Electrolux i AEG to szwedzki koncern, do którego należy niemieckie AEG i włoskie Zanussi. Wraz z Whirlpoolem są głównym dostawcą AGD do sieci IKEA, a zakłady produkcyjne mają zarówno w Polsce, we Włoszech, jak i Niemczech. Większość sprzętów produkują sami, jedynie spora część chłodnictwa to turecki Vestel.

Whirlpool to amerykański koncern gigant mający wiele marek: polski Polar, włoski Indesit, Hotpoint-Ariston (brytyjsko-włoska) i niemiecki Bauknecht. Z początkiem stycznia 2023 roku dowiedzieliśmy się o pozbyciu się większości biznesu koncernu w rejonie EMEA, czyli w Europie, na bliskim wschodzie i w Afryce.

Przejęcia biznesu dokonał koncern Arçelik znany z marek Grundig i Beko – razem firmy mają stworzyć nowy podmiot, w ramach którego Turcy będą mieć 75% udziałów, a Amerykanie tylko 25%. W pierwszej połowie 2024 roku powołano spółkę Beko Europe, która konsoliduje biznesy Whirlpoola i Beko w Europie, więc już oficjalnie można stwierdzić, że Whirlpool i submarki to brandy tureckie.

Beko i Grundig to turecki producent należący do koncernu Arçelik, mającego w swoim portfolio niemiecką markę Grundig, a sama marka Beko wywodzi się z Anglii. Turcy w 2024 planowali przejęli większości europejskiego biznesu koncernu Whirlpool, tworząc ogromny koncern Beko Europe mający w portfolio 22 marki. Po przejęciu nie obyło się bez afery ze zwolnieniami grupowymi w polskich fabrykach koncernu.

Haier to chiński gigant, który ma największe udziały w rynku AGD na naszej planecie. Do portfolio marki należy włoski koncern Candy i wcześniej kupiony przez Candy amerykański Hoover. Sami produkują chłodnictwo i wyższe serie pralek ładowanych od frontu (5 i 7), a pozostały sprzęt bazuje na produkcji Candy/Hoover.

Teka to grupa wywodząca się z Niemiec, skupiająca się nie tylko na AGD, ale także na armaturze. Sporą część AGD biorą od podwykonawców – zmywarki od Beko, Vestela, ale także BSH (Bosch/Siemens), a chłodnictwo to Midea z Chin i Vestel z Turcji.

fot. AndreyPopov / Bigstock

Smeg to włoska marka z segmentu premium, która słynie z designerskich linii retro. Sporo sprzętu biorą od podwykonawców z całego świata, w tym od tureckiego Beko.

Miele to niemiecki producent z segmentu premium, większość AGD produkują sami z wyjątkiem chłodnictwa. Tańsze to BSH (Bosch/Siemens), a droższe Liebherr.

Franke to szwajcarska grupa bazująca na AGD koncernu Whirlpoola.

MPM i Sam Cook to polskie marki AGD, a w rzeczywistości dystrybutor najtańszych urządzeń z Chin, ostatnio coraz więcej sprzętu mają od Hisense.

Solgaz to polski producent płyt typu gaz pod szkłem, mają swój zakład w Polsce, ale sporą część AGD biorą od podwykonawców, jak choćby chiński piekarnik kompaktowy 4w1.

Concept to czeska firma biorąca większość sprzętu od podwykonawców, w tym sporo od naszej marki Amica.

Sharp, Finlux i Vestfrost to marki tureckiego koncernu Vestel, Sharp bazowo pochodził z Japonii, a Vestfrost był duńskim producentem świetnej jakości chłodnictwa

Hisense, Gorenje i Asko – chiński koncern wykupił słoweńskie Gorenje parę lat temu, należą do nich także marki Mora i Asko. Ci ostatni nadal produkują wysokiej klasy chłodnictwo i pralnictwo w Skandynawii. Coraz więcej urządzeń z logo Gorenje to produkty chińskie Hisense, ale w Serbii nadal produkowane są lodówki, a w Słowenii suszarki, mała część pralek i praktycznie wszystkie piekarniki do zabudowy, czy kuchnie wolnostojące, a także zmywarki do zabudowy.

fot. Milkos, Fotolia.com

Hitachi to jeden z ostatnich japońskich producentów AGD, choć tylko najwyższe modele pochodzą z kraju kwitnącej wiśni, reszta to chińskie wyroby.

TCL to chiński producent AGD, bardziej znany z telewizorów. Od kilku lat sprzedają AGD w Polsce, ale bez spektakularnych sukcesów.

Midea i Toshiba – Midea to wielki koncern z Chin, który kupił prawa do marki Toshiba w kategorii AGD. Jeszcze kilka lat temu byli tylko dostawcami taniego AGD dla wielu producentów, w tym naszej Amiki, a dziś z powodzeniem sprzedają produkty pod własnymi markami, choć ich dostępność jest dość słaba.

Liebherr to specjaliści w chłodnictwie z Niemiec, choć siedzibę mają w Szwajcarii. Dostarczają droższe modele pod markę Miele – ceny i jakość premium, lepsze modele produkują w Niemczech, tańsze w Bułgarii. Poza AGD produkują ogromne maszyny budowlane.

De Dietrich to francuska marka premium, na polskim rynku będąca „ciekawostką” z uwagi na ceny i dostępność sprzętu.

Kernau to polska marka AGD należąca do grupy Tomaszek, znanej z sieci sklepów Max Elektro i Max Kuchnie. Sami nic nie produkują, większość AGD biorą od tureckiego Vestela i polskiej Amiki, a wyróżnia ich 5-letnia gwarancja na prawie całą ofertę.

Philco – stary, amerykański producent, lecz na polski rynek wrócił w ostatnich latach z ofertą AGD pochodzenia chińskiego (Hisense) i tureckiego (Vestel).

W kategorii dużego AGD możemy spotkać też dwie marki własne sieci Media Markt – Ok. i Koenic. Pod nimi mamy urządzenia chińskiej Midea, dystrybuowane przez Amikę, ale nie tylko – tureckiego Vestela. W Media Expert mamy markę GÖTZE & JENSEN, pod którą czasem wprowadzają podstawowe sprzęty jak mini lodówki, okapy i nastawne indukcje. Pominąłem też wiele marek oferujących pojedyncze urządzenia na naszym rynku.

Znasz inną markę i nie wiesz, skąd pochodzi? Zostaw pytanie w komentarzach – postaram się odpowiedzieć!

Krzysztof Kulikowski

Komentarze

  • A jaką pralkę do 1600 zł z programem szybkiego prania 45/60min by Pan polecił? Zastanawiam się nad pralką Hoovera ale nie mam pojęcia gdzie są produkowane.

    • Hoover należy do Haiera, jak Candy - programowo mają świetnie rozwiązane pralki, jakościowo to w zależności od serii niska lub średnia półka (te bazujące na Haierach są ok, te na Candy już mniej).

          • a dzisiaj jeszcze takie dwie pralki rzuciły mi się w oczy tj. TCL FF0914WD0PL oraz Toshiba TW-BL90A4PL(SS) . Czy może Pan coś więcej o nich napisać? Np. gdzie są produkowane i jak Pan je ocenia. W tej toshibie jakaś strasznie duża wilgotność jest pomimo szybkiego silnika
            ps.
            więcej już nie będę pytać :)

          • Toshiba to Midea, w tym przypadku stara i dość prosta seria - w tej cenie jest ok, choć warto sprawdzić temperatury w instrukcji - Midea robi sporo pralek bez prania w 30 stopniach. TCL jest kompletnie pomijaną marką na naszym rynku, parę sklepów próbuje nieudolnie je sprzedawać i ich jedyne zalety to prostota i niskie ceny.

          • To najtańsza pralka LG, jedyna produkcji tureckiego Vestela, a nie ich własna. Tego typu modele sprzedawane są też pod markami: Sharp, Finlux, Vestfrost, Kernau, Amica i wielu innych. Funkcjonalnie ma co trzeba, jakościowo to bardzo przeciętny sprzęt, choć z 2 strony, w tej półce cenowej są głównie przeciętne i słabe pralki.

          • Moje modele to pralki pełnowymiarowe, Pana to slimy, więc to główna różnica - jeśli ma się miejsce, lepiej brać normalne gabarytowo pralki, nie płytkie. Model Amica to turecki Vestel, dość podstawowy sprzęt bardzo przeciętnie wykonany - jak już brać Amicę to lepiej modele produkcji Midea moim zdaniem. Hoover za to ma masę bajerów i funkcjonalnie nic mu nie brakuje, ale wykonanie bardzo przeciętne, podobnie do Amica, choć naprawy łatwiejsze w Amice.

    • Popularna, turecka zamrażarka produkcji Vestela, sprzedawana pod wieloma markami. Właśnie 5 lat gwarancji to spora zaleta marki Kernau - jest ok.

  • Po zakupie zamrażarki (dziękuję za poradę, jestem zadowolona) przyszedł czas na zakup nowej lodówki. Mam wybór LG lub Liebherr. Będę wdzięczna za poradę.

    • Jak Liebherr to koniecznie z BioFresh, więc będzie drożej niż flagowce z LG.

    • Przynajmniej nie będzie trzeba jej raz do roku rozmrażać, ale będzie za to nieco głośniejsza i mniej pojemna (zazwyczaj). Wszystkie 3 są ok, ale Siemens ma najmniejszą pojemność.

  • Dzień dobry. Zamrażarka MPM-304-ZF-12 oraz chłodziarka MPM-387-CJF-22 - kto je produkuje dla firmy MPM. Obydwa urządzenia "na papierze" są przemyślane i prezentują się dobrze. Nie ma zbyt wielu użytkowników tych urządzeń, ale do tej pory są bardzo dobre opinie, co do jakości wykonania. Na razie interesuje mnie zamrażarka MPM-304-ZF-12 - czy warto ją kupić i jest szansa, że "duży" producent wykonał ją solidnie na zlecenie MPM?

    • Nie wiem kto wyprodukował akurat te modele, ale MPM większość AGD bierze od chińskich producentów jak Midea. Nie wygląda źle parametrowo, cena niska, więc raczej nie będzie to zły wybór. Z innych dobre są też Hisense i Gorenje, a najlepsze robi Liebherr.

      • Udało mi się znaleźć producenta zamrażarki MPM-304-ZF-12 oraz chłodziarki MPM-387-CJF-22 .
        Producentem jest chińska firma HOMA (homa w domenie .cn lub homaeurope w domenie .eu).
        Na chińskiej stronie można znaleźć identyczne produkty: zamrażarka FN1-34 i chłodziarka FL1-47.
        Obydwa uządzenia można zobaczyć w sklepie stacjonarnym w Milanówku, ul. Brzozowa 3.
        Są to produkty z niższej półki, może komuś będą pasowały.
        Ja zdecyduję sie na inny produkt.

  • Dziękuję za artykuł. Wiele wyjaśnia.
    Planuję kupić 3 szufladową zamrażarkę. Czy może Pan coś polecić?

  • Dzień Dobry, proszę o polecenie pralki ładowanej od góry. Planuje drugi zakup na cito po poprzedniej Polar Rosa. Dla starszych rodziców. Czytam opinie od klientów i jestem przerażona tak słaba obecnie jakością.

  • Dzień dobry, proszę o informację kto produkuje markę GoodHome, produkty AGD oferowane przez Castoramę?

    • Według instrukcji mają pochodzenie azjatyckie, chłodnictwo przypomina nieco koncern Midea, ale pewności nie mam - na bank Azja. Jedyne co wygląda z ich oferty całkiem nieźle to okapy.

    • Osobiście bardziej przepadam za gazem, więc póki jeszcze można to bym używał bo i tak skończymy za kilka lat na indukcjach, bo gaz już nie jest eko od kiedy przestał płynąć ze wschodu ;)
      Wskazana płyta jest dobra, ma szeroki rozstaw palników, dobre palniki - chyba o Sabaf z tego co widzę, stabilny ruszt i długą gwarancję. Indukcja CIV634 lepsza od AEG z uwagi na pole łączone, a nie rozszerzane.

Najnowsze artykuły

  • Promocje
  • Tefal

Kup przyciągającą materiały parownicę Tefal AeroSteam i odbierz prezent

Tefal wystartował z nową akcją na flagową parownicę AeroSteam i kilka innych świeżych modeli. Zgarnąć…

19 kwietnia 2025
  • Artykuł sponsorowany
  • Ekspresy do kawy
  • Krups
  • Polecamy
  • Wiadomość dnia

Krups Sensation Milk EA912H. Najbardziej intuicyjny ekspres na rynku?

Sprawdzam, co potrafi Krups Sensation Milk EA912H, czyli jeden z mniejszych i prostszych ekspresów do…

19 kwietnia 2025
  • Ekspresy do kawy
  • Krups
  • Promocje

Kup najnowszy ekspres Krups Sensation Milk i zgarnij 100 zł za opinię

Niedawno premierę miał ekspres Krups Sensation Milk, a już od 14 kwietnia (do 15 czerwca)…

18 kwietnia 2025
  • Goat Bot
  • Kosiarki
  • Newsy

Premiera robota koszącego Goat Bot Unicut H1 i od razu promocja!

Geekbuying.pl wprowadził do sprzedaży ciekawego robota koszącego Goat Bot Unicut H1. Na start sprzedaży mamy…

18 kwietnia 2025
  • Artykuł sponsorowany
  • Roboty kuchenne
  • Tefal
  • TOP, rankingi
  • Wiadomość dnia

Jaki multicooker Tefal warto TERAZ wybrać? Przegląd oferty

Tefal oferuje na polskim rynku aż 11 różnych multicookerów - wiele z nich to wielofunkcyjne…

18 kwietnia 2025
  • Promocje

Suszarka LG RC80V5AV5N za około 2000 zł? Okazja z oficjalnego sklepu LG

W oficjalnym sklepie marki LG możesz znaleźć teraz podstawowy model suszarki z pompą ciepła RC80V5AV5N…

17 kwietnia 2025