fot. ©LIGHTFIELD STUDIOS / stock.adobe.com
Polski rynek AGD jest pełen mitów i przekłamań odnośnie do pochodzenia i własności kapitału marek AGD, dlatego w skrócie prezentujemy, do kogo faktycznie należy dana firma i skąd pochodzi.
Ile to razy słyszałem, że Electrolux jest niemiecką firmą, Amica należy do Samsunga i się sprzedała, a Zelmer to mocna, rodzima marka. Nic bardziej mylnego, dlatego poniżej zebrałem większość informacji na temat firm z polskiego rynku dużego AGD.
Zdradzam, do kogo należy dana firma i skąd pochodzi, przy czym musisz pamiętać, że poniższe dane są aktualne na listopad 2024 roku – jeśli czytasz ten tekst kilka miesięcy po publikacji, co nieco mogło się zmienić!
Amica to aktualnie jedyny polski producent dużego AGD. W 2010 roku sprzedali fabrykę pralek i lodówek Samsungowi i od tego czasu krąży mit, że Amica to Samsung – to bzdura, firmy należą do zupełnie innego kapitału, a jedyne co mają wspólnego to adres we Wronkach (Adama Mickiewicza 52).
Do rodzimej Amiki należą takie marki, jak Gram (Dania i rynki skandynawskie, a ostatnio też Polska), CDA (Wielka Brytania), Fagor (Hiszpania), Hansa (rynki wschodnie) i Sideme (Francja). We Wronkach Amica produkuje kuchnie wolnostojące, piekarniki do zabudowy, sporą część płyt grzejnych. Pozostałe AGD pochodzi od tureckiego Vestela i chińskiego koncernu Midea.
Samsung to koreański gigant mający fabryki we Wronkach – tu chyba nikt nie ma żadnych wątpliwości co do pochodzenia tej marki.
Bosch to niemiecka marka należąca do koncernu BSH, wraz z firmami: Siemens, Neff, Gaggenau. W 2013 roku Niemcy stali się właścicielem polskiej firmy Zelmer, którą w 2020 roku sprzedali hiszpańskiej firmie B&B, ale tylko same prawa do marki, zostawiając sobie fabrykę małego AGD. W 2015 roku zakupili też polskie fabryki FagorMastercook.
LG to koreański producent z fabrykami lodówek, pralek, telewizorów w Mławie i Wrocławiu. Inny dział firmy produkuje w Polsce akumulatory. Od dłuższego czasu LG ma spore problemy z dostępnością sprzętu w największych sieciach handlowych – na wiele modeli trzeba czekać tygodniami, a nawet miesiącami, więc nie dziwi, że na temat dalszych losów firmy w Polsce pojawia się coraz więcej nieciekawych plotek…
Electrolux i AEG to szwedzki koncern, do którego należy niemieckie AEG i włoskie Zanussi. Wraz z Whirlpoolem są głównym dostawcą AGD do sieci IKEA, a zakłady produkcyjne mają zarówno w Polsce, we Włoszech, jak i Niemczech. Większość sprzętów produkują sami, jedynie spora część chłodnictwa to turecki Vestel.
Whirlpool to amerykański koncern gigant mający wiele marek: polski Polar, włoski Indesit, Hotpoint-Ariston (brytyjsko-włoska) i niemiecki Bauknecht. Z początkiem stycznia 2023 roku dowiedzieliśmy się o pozbyciu się większości biznesu koncernu w rejonie EMEA, czyli w Europie, na bliskim wschodzie i w Afryce.
Przejęcia biznesu dokonał koncern Arçelik znany z marek Grundig i Beko – razem firmy mają stworzyć nowy podmiot, w ramach którego Turcy będą mieć 75% udziałów, a Amerykanie tylko 25%. W pierwszej połowie 2024 roku powołano spółkę Beko Europe, która konsoliduje biznesy Whirlpoola i Beko w Europie, więc już oficjalnie można stwierdzić, że Whirlpool i submarki to brandy tureckie.
Beko i Grundig to turecki producent należący do koncernu Arçelik, mającego w swoim portfolio niemiecką markę Grundig, a sama marka Beko wywodzi się z Anglii. Turcy w 2024 planowali przejęli większości europejskiego biznesu koncernu Whirlpool, tworząc ogromny koncern Beko Europe mający w portfolio 22 marki. Po przejęciu nie obyło się bez afery ze zwolnieniami grupowymi w polskich fabrykach koncernu.
Haier to chiński gigant, który ma największe udziały w rynku AGD na naszej planecie. Do portfolio marki należy włoski koncern Candy i wcześniej kupiony przez Candy amerykański Hoover. Sami produkują chłodnictwo i wyższe serie pralek ładowanych od frontu (5 i 7), a pozostały sprzęt bazuje na produkcji Candy/Hoover.
Teka to grupa wywodząca się z Niemiec, skupiająca się nie tylko na AGD, ale także na armaturze. Sporą część AGD biorą od podwykonawców – zmywarki od Beko, Vestela, ale także BSH (Bosch/Siemens), a chłodnictwo to Midea z Chin i Vestel z Turcji.
Smeg to włoska marka z segmentu premium, która słynie z designerskich linii retro. Sporo sprzętu biorą od podwykonawców z całego świata, w tym od tureckiego Beko.
Miele to niemiecki producent z segmentu premium, większość AGD produkują sami z wyjątkiem chłodnictwa. Tańsze to BSH (Bosch/Siemens), a droższe Liebherr.
Franke to szwajcarska grupa bazująca na AGD koncernu Whirlpoola.
MPM i Sam Cook to polskie marki AGD, a w rzeczywistości dystrybutor najtańszych urządzeń z Chin, ostatnio coraz więcej sprzętu mają od Hisense.
Solgaz to polski producent płyt typu gaz pod szkłem, mają swój zakład w Polsce, ale sporą część AGD biorą od podwykonawców, jak choćby chiński piekarnik kompaktowy 4w1.
Concept to czeska firma biorąca większość sprzętu od podwykonawców, w tym sporo od naszej marki Amica.
Sharp, Finlux i Vestfrost to marki tureckiego koncernu Vestel, Sharp bazowo pochodził z Japonii, a Vestfrost był duńskim producentem świetnej jakości chłodnictwa
Hisense, Gorenje i Asko – chiński koncern wykupił słoweńskie Gorenje parę lat temu, należą do nich także marki Mora i Asko. Ci ostatni nadal produkują wysokiej klasy chłodnictwo i pralnictwo w Skandynawii. Coraz więcej urządzeń z logo Gorenje to produkty chińskie Hisense, ale w Serbii nadal produkowane są lodówki, a w Słowenii suszarki, mała część pralek i praktycznie wszystkie piekarniki do zabudowy, czy kuchnie wolnostojące, a także zmywarki do zabudowy.
Hitachi to jeden z ostatnich japońskich producentów AGD, choć tylko najwyższe modele pochodzą z kraju kwitnącej wiśni, reszta to chińskie wyroby.
TCL to chiński producent AGD, bardziej znany z telewizorów. Od kilku lat sprzedają AGD w Polsce, ale bez spektakularnych sukcesów.
Midea i Toshiba – Midea to wielki koncern z Chin, który kupił prawa do marki Toshiba w kategorii AGD. Jeszcze kilka lat temu byli tylko dostawcami taniego AGD dla wielu producentów, w tym naszej Amiki, a dziś z powodzeniem sprzedają produkty pod własnymi markami, choć ich dostępność jest dość słaba.
Liebherr to specjaliści w chłodnictwie z Niemiec, choć siedzibę mają w Szwajcarii. Dostarczają droższe modele pod markę Miele – ceny i jakość premium, lepsze modele produkują w Niemczech, tańsze w Bułgarii. Poza AGD produkują ogromne maszyny budowlane.
De Dietrich to francuska marka premium, na polskim rynku będąca „ciekawostką” z uwagi na ceny i dostępność sprzętu.
Kernau to polska marka AGD należąca do grupy Tomaszek, znanej z sieci sklepów Max Elektro i Max Kuchnie. Sami nic nie produkują, większość AGD biorą od tureckiego Vestela i polskiej Amiki, a wyróżnia ich 5-letnia gwarancja na prawie całą ofertę.
Philco – stary, amerykański producent, lecz na polski rynek wrócił w ostatnich latach z ofertą AGD pochodzenia chińskiego (Hisense) i tureckiego (Vestel).
W kategorii dużego AGD możemy spotkać też dwie marki własne sieci Media Markt – Ok. i Koenic. Pod nimi mamy urządzenia chińskiej Midea, dystrybuowane przez Amikę, ale nie tylko – tureckiego Vestela. W Media Expert mamy markę GÖTZE & JENSEN, pod którą czasem wprowadzają podstawowe sprzęty jak mini lodówki, okapy i nastawne indukcje. Pominąłem też wiele marek oferujących pojedyncze urządzenia na naszym rynku.
Znasz inną markę i nie wiesz, skąd pochodzi? Zostaw pytanie w komentarzach – postaram się odpowiedzieć!
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Tefal wystartował z nową akcją na flagową parownicę AeroSteam i kilka innych świeżych modeli. Zgarnąć…
Sprawdzam, co potrafi Krups Sensation Milk EA912H, czyli jeden z mniejszych i prostszych ekspresów do…
Niedawno premierę miał ekspres Krups Sensation Milk, a już od 14 kwietnia (do 15 czerwca)…
Geekbuying.pl wprowadził do sprzedaży ciekawego robota koszącego Goat Bot Unicut H1. Na start sprzedaży mamy…
Tefal oferuje na polskim rynku aż 11 różnych multicookerów - wiele z nich to wielofunkcyjne…
W oficjalnym sklepie marki LG możesz znaleźć teraz podstawowy model suszarki z pompą ciepła RC80V5AV5N…
Komentarze
Logiki i resztę zostawiam , pytanie o Kenwooda . Wychodzi mi , że sprzęt ma dobry , marka pochodzi z UK , specjalizuje się w małym AGD i elektronice . Ma też w ofercie duże AGD . Część firmy to elektronika , w Japonii Kabushiki-kaisha Kenuddo , która powstała w 1946 roku ale wcześniej powstała w UK , w roku 1940. Jest częścią Grupy De’Longhi . To wszystko jest elektronika i małe AGD . Kenwood działa w 44 krajach , Firma Currys Była kupiona przez Dixona a Currys ma udziały w Kenwood . Japoński Kenwood i Angielski mają tą samą nazwę ale inne zarządy . Kenwood kuchenki , chłodnictwo mikrofalówki , zmywarki i pralki sprzedaje tylko za pośrednictwem Dixona i Currysa , ponieważ Currys zastrzegł to sobie jako własną markę na ten sprzęt .Delonghi kupiło firmę Ariete (kuchenki) a Kenwood firmował to jako Kenwood Elba , dziś jest to oddzielna marka , ale w Currysie jest to Kenwood . Logik to córka Kenwooda , niestety nigdzie nie znalazłem gdzie produkują chłodnictwo i nigdzie nie znalazłem częsci do dużego AGD poza terytorium Zjednoczonego Królestwa . Z własnego doświadczenia i opini w UK jest to dobry sprzęt ale części w Polsce brak
W UK już się nic nie produkuje z dużego agd. Keenwood to tylko marka koncernu DELONGHI, produkowana w Turcji przez Vestela. Produkują to agd tylko dla sieci Curry's.,taka marka własna jak OK czy Kernau. Audio Kenwooda połączyło się dawno temu z JVC i jest produkowane 100% w Chinach. Nawet taki popularny Russel Hoobs to totalna chińszczyzna.
Bardzo to wszystko przydatne i ciekawe. W UK pojawiły sie firmy Logik i Electriq , co to za firmy , pierwsza jest sprzedawana przez Currysa , co to zs jakość ?
Lista dotyczy tylko rynku PL, nie sprawdzam rynków zagranicznych - zbyt dużo podmarek, brandów itp.
Logik to misz masz chińskiej Midea i tureckiego Vestela. Nie mam jedynie pojęcia od kogo biorą kuchnie z 2 komorami i kuchnie szersze typu range.
Electriq to głównie AGD chińskiej Midea, ale też mają w ofercie parę sprzętów, których dostawców nie potrafię zidentyfikować.
Ogólnie nic ciekawego - zwykli dystrybutorzy chińskiego i tureckiego AGD z paroma wyjątkiami.
Kuchenki to Elba https://www.elba-cookers.com/product-category/ovens/ kiedyś to było Kenwood Elba , dziś w Currysie Kenwood a na świecie Elba
Czy Parkside z Lidl'a to tani Bosch lub AEG? Wyglądają podobnie.
Co ma Pan na myśli? Parkside to seria elektronarzędzi i narzędzi ogrodowo-garażowych, a my tu zajmujemy się AGD. Jeśli pyta Pan o elektronarzędzia to nie mają nic wspólnego z Boschem i AEG, tak jak AEG nie ma prawie nic wspólnego z Boschem :)
Na naszym rynku jest też marka Finlux do której prawa ma Vestel.
Jest też wrocławski Łucznik który wprowadza do oferty małe AGD. Marka Należy do ASPA Group tylko nie wiem gdzie i kto produkuje
,,Sharp, Finlux i Vestfrost to marki tureckiego koncernu Vestel, Sharp bazowo pochodził z Japonii, a Vestfrost był duńskim producentem świetnej jakości chłodnictwa" - Finlux jest na liście...
Zbiór marek i ich pochodzenie dotyczy tylko tych, które oferują duże AGD - Łucznik ma w ofercie tylko małe AGD, dlatego nie ma ich na liście.
Co to za firma Sigma od pralek
Chodzi o te plastiki wirnikowe a'la Frania? Nigdy nie sprawdzałem co to za firma, skąd je biorą, ale nie spodziewałbym się niczego sensownego w tej kategorii.
Pralki tego typu są nadal produktowane przez firmę Radomet i to raczej u nich warto czegoś takiego szukać.
Witam zastanawiam się nad kupnem takiej zmywarki czy to w miarę dobry sprzęt Gorenje GS620E10S . Ogólnie sprzęt ma dość dobre opinie.
To prosty chińczyk od Midea z logo Gorenje, podobnie jak tanie zmywarki Samsunga i większość Amica (oznaczenie DFM). Nic wartego uwagi.
Patrzę na różne marki i chociaż są z różnych krajów to większość małymi literkami na pudełkach mają napis made in china . KitchenAid w euro-rtv china a autoryzowanym salonie powiedzieli że to jest niemożliwe.
No niestety tak to teraz wygląda. Nawet jak z zasady jakiś produkt dojeżdża do nas z kraju X, to może się trafić z innego źródła. Przykładowo lodówki LG o szerokości 60 cm robią w Mławie, a ostatnio trafił się świetnie wyceniony model 2 m wysokości w klasie B za 2700 zł dla Euro i jest z Chin...
Zastanawiam się nad jakością BEKO. W sklepie organoleptycznie sprawdzałem zmywarki i trzaskałem wszystkim co było pod ręką - AEG - skrzypi, Ariston - dudni, Whirpool - ma takie gumowo foliowe przyciski, najlepiej wygląda i trzyma się całości Bosch i BEKO właśnie. W zasadzie to ostatnie wygląda w sklepach najsolidniej i zastanawiam się, czy skoro przykładają taką wagę do spasowania budy to również technikalia są robione na lepszym poziomie? Ot choćby zmywarka z autodozowaniem detergentu...
SENZ SEWM1D712S co
to za pralka isnieje na skandynawskim rynku np
To chińska produkcja koncernu Hisense, ich najniższe serie, u nas także sprzedawane pod tą firmą, jak i ostatnio 2 modele pod MPM.
Szanowni Państwo duże agd Panasonica istnieje i ma się bardzo dobrze ale tylko w Azji i jest produkowane w fabrykach Hitachi
Hitachi to fabryka w Tajlandii i Japonii
To chyba nie za dobrze, bo kogo z nas obchodzi rynek azjatycki. W PL nie istnieją, podobnie jak w większości krajów UE.