fot. ©LIGHTFIELD STUDIOS / stock.adobe.com
Polski rynek AGD jest pełen mitów i przekłamań odnośnie do pochodzenia i własności kapitału marek AGD, dlatego w skrócie prezentujemy, do kogo faktycznie należy dana firma i skąd pochodzi.
Ile to razy słyszałem, że Electrolux jest niemiecką firmą, Amica należy do Samsunga i się sprzedała, a Zelmer to mocna, rodzima marka. Nic bardziej mylnego, dlatego poniżej zebrałem większość informacji na temat firm z polskiego rynku dużego AGD.
Zdradzam, do kogo należy dana firma i skąd pochodzi, przy czym musisz pamiętać, że poniższe dane są aktualne na listopad 2024 roku – jeśli czytasz ten tekst kilka miesięcy po publikacji, co nieco mogło się zmienić!
Amica to aktualnie jedyny polski producent dużego AGD. W 2010 roku sprzedali fabrykę pralek i lodówek Samsungowi i od tego czasu krąży mit, że Amica to Samsung – to bzdura, firmy należą do zupełnie innego kapitału, a jedyne co mają wspólnego to adres we Wronkach (Adama Mickiewicza 52).
Do rodzimej Amiki należą takie marki, jak Gram (Dania i rynki skandynawskie, a ostatnio też Polska), CDA (Wielka Brytania), Fagor (Hiszpania), Hansa (rynki wschodnie) i Sideme (Francja). We Wronkach Amica produkuje kuchnie wolnostojące, piekarniki do zabudowy, sporą część płyt grzejnych. Pozostałe AGD pochodzi od tureckiego Vestela i chińskiego koncernu Midea.
Samsung to koreański gigant mający fabryki we Wronkach – tu chyba nikt nie ma żadnych wątpliwości co do pochodzenia tej marki.
Bosch to niemiecka marka należąca do koncernu BSH, wraz z firmami: Siemens, Neff, Gaggenau. W 2013 roku Niemcy stali się właścicielem polskiej firmy Zelmer, którą w 2020 roku sprzedali hiszpańskiej firmie B&B, ale tylko same prawa do marki, zostawiając sobie fabrykę małego AGD. W 2015 roku zakupili też polskie fabryki FagorMastercook.
LG to koreański producent z fabrykami lodówek, pralek, telewizorów w Mławie i Wrocławiu. Inny dział firmy produkuje w Polsce akumulatory. Od dłuższego czasu LG ma spore problemy z dostępnością sprzętu w największych sieciach handlowych – na wiele modeli trzeba czekać tygodniami, a nawet miesiącami, więc nie dziwi, że na temat dalszych losów firmy w Polsce pojawia się coraz więcej nieciekawych plotek…
Electrolux i AEG to szwedzki koncern, do którego należy niemieckie AEG i włoskie Zanussi. Wraz z Whirlpoolem są głównym dostawcą AGD do sieci IKEA, a zakłady produkcyjne mają zarówno w Polsce, we Włoszech, jak i Niemczech. Większość sprzętów produkują sami, jedynie spora część chłodnictwa to turecki Vestel.
Whirlpool to amerykański koncern gigant mający wiele marek: polski Polar, włoski Indesit, Hotpoint-Ariston (brytyjsko-włoska) i niemiecki Bauknecht. Z początkiem stycznia 2023 roku dowiedzieliśmy się o pozbyciu się większości biznesu koncernu w rejonie EMEA, czyli w Europie, na bliskim wschodzie i w Afryce.
Przejęcia biznesu dokonał koncern Arçelik znany z marek Grundig i Beko – razem firmy mają stworzyć nowy podmiot, w ramach którego Turcy będą mieć 75% udziałów, a Amerykanie tylko 25%. W pierwszej połowie 2024 roku powołano spółkę Beko Europe, która konsoliduje biznesy Whirlpoola i Beko w Europie, więc już oficjalnie można stwierdzić, że Whirlpool i submarki to brandy tureckie.
Beko i Grundig to turecki producent należący do koncernu Arçelik, mającego w swoim portfolio niemiecką markę Grundig, a sama marka Beko wywodzi się z Anglii. Turcy w 2024 planowali przejęli większości europejskiego biznesu koncernu Whirlpool, tworząc ogromny koncern Beko Europe mający w portfolio 22 marki. Po przejęciu nie obyło się bez afery ze zwolnieniami grupowymi w polskich fabrykach koncernu.
Haier to chiński gigant, który ma największe udziały w rynku AGD na naszej planecie. Do portfolio marki należy włoski koncern Candy i wcześniej kupiony przez Candy amerykański Hoover. Sami produkują chłodnictwo i wyższe serie pralek ładowanych od frontu (5 i 7), a pozostały sprzęt bazuje na produkcji Candy/Hoover.
Teka to grupa wywodząca się z Niemiec, skupiająca się nie tylko na AGD, ale także na armaturze. Sporą część AGD biorą od podwykonawców – zmywarki od Beko, Vestela, ale także BSH (Bosch/Siemens), a chłodnictwo to Midea z Chin i Vestel z Turcji.
Smeg to włoska marka z segmentu premium, która słynie z designerskich linii retro. Sporo sprzętu biorą od podwykonawców z całego świata, w tym od tureckiego Beko.
Miele to niemiecki producent z segmentu premium, większość AGD produkują sami z wyjątkiem chłodnictwa. Tańsze to BSH (Bosch/Siemens), a droższe Liebherr.
Franke to szwajcarska grupa bazująca na AGD koncernu Whirlpoola.
MPM i Sam Cook to polskie marki AGD, a w rzeczywistości dystrybutor najtańszych urządzeń z Chin, ostatnio coraz więcej sprzętu mają od Hisense.
Solgaz to polski producent płyt typu gaz pod szkłem, mają swój zakład w Polsce, ale sporą część AGD biorą od podwykonawców, jak choćby chiński piekarnik kompaktowy 4w1.
Concept to czeska firma biorąca większość sprzętu od podwykonawców, w tym sporo od naszej marki Amica.
Sharp, Finlux i Vestfrost to marki tureckiego koncernu Vestel, Sharp bazowo pochodził z Japonii, a Vestfrost był duńskim producentem świetnej jakości chłodnictwa
Hisense, Gorenje i Asko – chiński koncern wykupił słoweńskie Gorenje parę lat temu, należą do nich także marki Mora i Asko. Ci ostatni nadal produkują wysokiej klasy chłodnictwo i pralnictwo w Skandynawii. Coraz więcej urządzeń z logo Gorenje to produkty chińskie Hisense, ale w Serbii nadal produkowane są lodówki, a w Słowenii suszarki, mała część pralek i praktycznie wszystkie piekarniki do zabudowy, czy kuchnie wolnostojące, a także zmywarki do zabudowy.
Hitachi to jeden z ostatnich japońskich producentów AGD, choć tylko najwyższe modele pochodzą z kraju kwitnącej wiśni, reszta to chińskie wyroby.
TCL to chiński producent AGD, bardziej znany z telewizorów. Od kilku lat sprzedają AGD w Polsce, ale bez spektakularnych sukcesów.
Midea i Toshiba – Midea to wielki koncern z Chin, który kupił prawa do marki Toshiba w kategorii AGD. Jeszcze kilka lat temu byli tylko dostawcami taniego AGD dla wielu producentów, w tym naszej Amiki, a dziś z powodzeniem sprzedają produkty pod własnymi markami, choć ich dostępność jest dość słaba.
Liebherr to specjaliści w chłodnictwie z Niemiec, choć siedzibę mają w Szwajcarii. Dostarczają droższe modele pod markę Miele – ceny i jakość premium, lepsze modele produkują w Niemczech, tańsze w Bułgarii. Poza AGD produkują ogromne maszyny budowlane.
De Dietrich to francuska marka premium, na polskim rynku będąca „ciekawostką” z uwagi na ceny i dostępność sprzętu.
Kernau to polska marka AGD należąca do grupy Tomaszek, znanej z sieci sklepów Max Elektro i Max Kuchnie. Sami nic nie produkują, większość AGD biorą od tureckiego Vestela i polskiej Amiki, a wyróżnia ich 5-letnia gwarancja na prawie całą ofertę.
Philco – stary, amerykański producent, lecz na polski rynek wrócił w ostatnich latach z ofertą AGD pochodzenia chińskiego (Hisense) i tureckiego (Vestel).
W kategorii dużego AGD możemy spotkać też dwie marki własne sieci Media Markt – Ok. i Koenic. Pod nimi mamy urządzenia chińskiej Midea, dystrybuowane przez Amikę, ale nie tylko – tureckiego Vestela. W Media Expert mamy markę GÖTZE & JENSEN, pod którą czasem wprowadzają podstawowe sprzęty jak mini lodówki, okapy i nastawne indukcje. Pominąłem też wiele marek oferujących pojedyncze urządzenia na naszym rynku.
Znasz inną markę i nie wiesz, skąd pochodzi? Zostaw pytanie w komentarzach – postaram się odpowiedzieć!
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Niedawno premierę miał ekspres Krups Sensation Milk, a już od 14 kwietnia (do 15 czerwca)…
Geekbuying.pl wprowadził do sprzedaży ciekawego robota koszącego Goat Bot Unicut H1. Na start sprzedaży mamy…
Tefal oferuje na polskim rynku aż 11 różnych multicookerów - wiele z nich to wielofunkcyjne…
W oficjalnym sklepie marki LG możesz znaleźć teraz podstawowy model suszarki z pompą ciepła RC80V5AV5N…
Tania i dobra? Taka ma być frytkownica Silvercrest SHFD 1400 z Lidla. Sprawdzam, czy warto…
W ofercie LG na polskim rynku jest ponad 50 lodówek. My wybraliśmy dwie najlepsze. Co…
Komentarze
Witam. Poszukuję lodówki sbs. Czy jest sens patrzeć na energooszczędność? Dopłacić 2tys, aby mieć C zamiast E? I jakiej marki brać? LG? I lepsze przyłącze wody czy zbiornik z wodą w środku?
Można poprosić o jakiś ranking marek? Jak nie LG to następne?
SBSy ogólnie biorą sporo prądu, łatwo można przeliczyć różnicę w zużyciu, pomnożyć ją razy 1,3 żeby była bliższa prawdzie i wyjdzie w ile lat zwróci się (nie biorąc pod uwagę wzrostu cen prądu).
Najlepsze sbsy robi LG, największy wybór ma Samsung, dobre są też nowsze modele Haier i Hisense (te pojemniejsze).
Wpadłem tu przypadkowo i git. Myślę, że moje pytania, a Pana odpowiedzi na pewno będą pomocne dla wielu osób.
1 Czy wiedzę swoją opiera Pan i na teorii i na praktyce jednocześnie (naprawy)?
2 Skoro teraz produkcja sprzętu , części itd jest globalna, przeważnie chińskie, to jaki sens ma kupowanie czegoś firmowego co i tak się zepsuje po ok 5 latach choć jest "firmowe" ?
Akurat te 5 lat chyba jest zasadne, ktoś już tu napisał o tym, a ja się dołączam. Sam posiadam zarówno pralkę i zamrażarko-lodówkę, które kupiłem dawno i chodziły u mnie, myślę że ok15-20 lat (obydwa produkty AMICA). Teraz kupić cokolwiek, nawet i z AMICI to strach.
U rodziców pralki do wymiany przeważnie po skończeniu 5 lat (łożyska w bębnach). Ale już ostatni ich zakup lodówki (nie MPM) która się rozszczelniła zaraz po skończeniu gwarancji, to już obornik na całe produkowane AGD.
Czy warto dawać więc więcej za coś co obliczone jest na 3 - 5 lat.
CAŁE ZEPSUTE AGD powinno być kierowane i do Brukseli, jak i z powrotem do rodzimych firm i ich właścicieli na prywatne podwórko.
Teraz moje prywatne pytania.
Chcę kupić małą zamrażarko-lodówkę i naprawdę po tym co się dzieje obecnie na rynku, nie wiem co mam kupić.
Zależało mi na tym , aby wysokość lodówki była 115 - 120 cm. a zamrażalnik był osobno i najlepiej na dole. Jedynie co znalazłem to niestety
MPM 108-KB-45 Dark Inox 114cm
może jeszcze
Lodówka Liebherr CTPe211-26 124,1cm
choć już trochę za wysoka za duża, biała i zamrażalnik na górze co jest mniej praktyczne.
Czy MPM to naprawdę coś tak "wspaniałego"? Jest to w ogóle z czymś porównywalne.
1. Pracuję w branży AGD od 10 lat - zaczynałem od promotorki w sklepach jako student, przez pracę dla producentów, szkolenia i itp. Doświadczenie serwisowe mam tylko własne - nie pracowałem nigdy jako serwisant AGD, ale pralkę potrafię rozebrać, łożyska wymienić, czy naprawić ekspres automatyczny ;).
2. To nie do końca tak. Nawet znane marki mające jako taką renomę idą w sprzęt z Chin, czy Turcji, na rynku mamy znacznie mniej producentów AGD niż marek w sklepach. Dopłata do czegoś droższego to nie potencjalnie dłuższa żywotność (to nie te czasy), ale lepsze parametry, dodatkowe funkcjonalności, ładniejszy design itp. kwestie.
Co do żywotności AGD to nie jest aż tak źle jak to malują w necie, czy sprzedawcy w sklepach stacjonarnych. Gdyby sprzęt padały równo do 5 roku, to nikomu nie opłacało się oferować ubezpieczeń za 20-30% wartości. Realna żywotność jest po prostu dłuższa - zmywarek 7 lat, pralek to w zależności od kategorii 7-9 lat, chłodnictwa ok. 10 lat, piekarniki 12-15.
W kategorii lodówek niskich nie ma znaczenia co Pan kupi - brać co się podoba, bo tu jakości nie ma.
Dzień dobry. No to zniechęciłeś mnie do lodówki MPM i BEKO. A co to za firma Smith&Brown, bo nie znalazłam informacji ?
Dystrybutor najtańszych urządzeń AGD głównie z Chin.
A czy Daitsu będzie podlegało pod Gree? Chodzi mi o osuszacz powietrza, mam do wyboru teraz Daitsu i Ariston i nie wiem na który się zdecydować..
Nie mam pojęcia, mój konik to duże AGD, z małego głównie odkurzacze, roboty i ekspresy, resztą kategorii zbytnio się nie zajmuję.
Dzien dobry,
szukam wąskiej płyty gazowej, tak do 50 cm. Widzę, ze 50-tek nie ma, potem ok. 45cm 3- palnikowe, a potem już ok.30cm 2-palnikowe. Nie ukrywam ze wolałabym 3 palniki niż 2, ale ogólnie wybór marny. Firmy, o których pierwsze słyszę. No może MPM obiło mi się kiedyś o ucho. Czy te 3- palnikowe Kernau, MPM to taka tragedia jeśli chodzi o jakość ? i szkoda nawet w ich stronę patrzeć ? No masakra jakaś, żywcem nie ma w czym wybrać nawet jakby człowiek chciał więcej kasy wydać. Co to jest jakiś Klarstein, Simfer, Berg, Freggia? No strach się bać. Co robić ? Dać sobie z nimi spokój i szukać wśród 2-palnikowy ? Tam jakiś Bosch, Elektrolux się pojawia.
Nie ma znaczenia co Pani wybierze w tym rozmiarze - same modele z Chin i Turcji :)
Co to za firmy Camry i Teesa? Gdzie produkują?
Dystrybutorzy chińszczyzny, coś tam da się u nich znaleźć sensownego.
Witam szanowne grono
Co powiecie o wyrobach firmy
SMITH BROWN SWAT 612-W23 6kg 1200 obr A ….
Oni ich nie wyrabiają to tylko OEMy z Chin, nie wiem co to jest, ale wygląda jak Hisense - pewności nie mam, cena współmierna do możliwości - super tanie.
;) tak myślałem , ale kupiłem wczoraj i o dziwo pierze jest cicha i programów sporo ogólnie miłe zaskoczenie …tak jak z autami chińskimi ;) zobaczymy jak długo ….akurat pralki u mnie w domu nie wytrzymują dłużej jak 4 lata był Elektrolux , Beko, Haier, Indesit 😉To zobaczymy jak ten OEM da radę .
I to najważniejsze.
Szukam wąskiej pralki (musi zmieścić się pod 60-cm blatem razem z odpowiednim odstępem od ściany i wypukłością drzwiczek). Podoba mi się Haier I-Pro 7 HW80-B14979S - ze względu na wymiary, pojemność i kolor - ale do tej pory (7 kupionych pralek) nie miałam z tą firmą do czynienia. Czy warto? Czy dobrym pomysłem jest kupno egzemplarzy powystawowych (ok. 23% taniej)? Czy zastanawiać się nad żywotnością silnika (czy indukcyjne są naprawialne)?
Pozdrawiam
Każdy silnik jest naprawialny, na dodatek na napędy bezpośrednie Haier daje długą gwarancję. Ekspo gdy jest sporo taniej i nic mu nie dolega - drzwi zamykają się jak trzeba, fartuch normalnie się układa, są śruby transportowe zamontowane to czemu nie. Ogólnie pralki Haiera serii iPro 7 to dobre sprzęty, choć z kosmiczną elektroniką - nie każdemu przypasuje i trzeba pamiętać, że chińskie marki nie mają u nas zbyt dobrej dostępności części i samego serwisu, choć z Haierem coś się w tym temacie dzieje pozytywnego - mieli gdzieś w UE otworzyć magazyn z częściami zamiennymi żeby przyspieszyć proces reklamacji, ale to info z ubiegłego roku i nie pamiętam szczegółów.
Witam, poszukuje małej lodówki do zabudowy .zamrażalnik wewnątrz lodówki. Do wyboru znalazłem tylko Siemens KI42L2FE1 lub Whirpool ARG7342 . Czy warto dopłacić do siemensa?
Minimalne różnice w pojemności, głośności, Siemens ma obieg powietrza w chłodziarce, ale to raczej nie jest warte 1000 zł dopłaty.
Z innych jest jeszcze ELECTROLUX LFB3AE12S i całkiem niezła Amica BM210.4(E) , ale obie o gorszej pojemności.
Dziękuję za komentarz. Amica zbyt głośna. Pozostaje kwestia whirpool czy elektrolux? Czy warto dołożyć do elektroluxa?
WH jest ok, a tanie.
Dzień dobry, jesteśmy w trakcie kompletowania sprzętów do kuchni.
Byłbym wdzięczny za propozycje:
- lodówka: wolnostojąca side-by-side bez bajerów, myśleliśmy o Samsung SBS RS62DG5003S9 . Odpowiada nam, że ma 2 skrzydła i ma dużą pojemność
- płyta indukcyjna biała, jeśli zlicowana to wyszło nam że tylko Amica, a jeśli nie zlicowana ale biała? Zależy nam na łatwym ustawianiu mocy, nie klikaniu +/- (żeby było najlepiej 0-9 do wyboru)
- zmywarka 60 do zabudowy (tutaj w ogóle nie wiemy jaka bo się nie znamy). Rodzina 2+2 bez zwierząt (nie wiem czy to ma znaczenie :) )
- piekarnik? nie musi być biały, sporo pieczemy ale nie mamy jakichś konkretnych wymagań
zmywarkę polecam AMICA, ale najwyższych modelach. Bardzo funkcjonalne i nie do zaorania. u nas i w rodzinie chodzą latami. W zależności od blatu jaki będziesz posiadał w kuchni rozważnie podszedłbym do automatycznego otwierania drzwiczek... jeśli masz blat MDF to po paru latach spęcznieje od gorącej pary. Jeśli masz kamień lub kompozyt to bez obaw. Co do innych sprzętów to polecam lodówkę elextroluxa (14 lat bez awarii, model w zabudowie, w przeciwieństwie do boscha zero problemów z zawiasami itp), ale masz już wybrane :)
14 lat w produkcji sprzętu to szmat czasu...
Lodówka spoko, choć zawsze w kategorii SBS bardziej polecę LG niż Samsunga, ale będzie drożej.
Najbardziej białe indukcje ma Electrolux i to na nich bym się skupił jak EIV63440BW lub nowsza CIS62450FW .
Najlepsze zmywarki to Bosch/Siemens z metalowym dnem, przykładowo Bosch Serie 4 SMV4ECX10E , a także nowe Whirlpoole serii W7 i W8.
Jak biały to duży wybór takich ma Gorenje - bdb piekarniki, proste, niedrogie, a mają co trzeba.
Dzień dobry ponownie :)
Czy mógłby Pan jeszcze polecić jakąś zmywarkę, tak jak pisałem 60 do zabudowy, która wyświetla czas do końca programu?
To najlepiej celować w Whirlpoola serii W8 jak W8I HF58 TUS , WH8IA15AM3TUS0 - zmywarki wszystko mające - wyższa komora o 4 cm w tym samym rozmiarze zmywarki, świetny układ koszy, sporo dodatkowych dysz, świetne programy, sporo zmian jakościowych względem starych.
Dziękuję bardzo za odpowiedź :)
Przyznam szczerze, że nie rozważaliśmy nawet piekarnika Gorenje, a wyglądają bardzo dobrze!
Na pewno skorzystamy z rad - jeszcze raz dzięki!